Dealer stráví za ubodání mladíka 10 let ve vězení

ČTK ČTK
24. 5. 2011 12:24
Rozsudek zlínského krajského soudu potvrdil Vrchní soud v Olomouci

Olomouc - Jednadvacetiletý Zdeněk Novák si za vraždu muže na Kroměřížsku odpyká ve vězení definitivně deset let.

Rozhodl o tom Vrchní soud v Olomouci. Odvolací soud tak potvrdil rozsudek zlínského krajského soudu, proti kterému se mladík odvolal.

Příčinou konfliktu byla údajně neshoda při prodeji drog. Dvaadvacetiletý muž vykrvácel po jedné z ran nožem, která zasáhla tepnu na jeho stehně.

Spor mezi oběma mladíky vznikl v polovině loňského září v Bystřici pod Hostýnem. Muži se neshodli na množství a ceně psychotropní látky a hádka vyvrcholila tím, že dealer nožem zaútočil na svého zákazníka, který jej předtím beze zbraně sám napadl.

Novák zasadil oběti nejméně osm ran do různých částí těla a obličeje. Mladík se po chvíli na místo činu vrátil a odcizil zemřelému jeho dva mobilní telefony a osobní doklady, které se pokusil zničit, aby tak ztížil identifikaci oběti.

Doma navíc zničil i vražednou zbraň, kterou rozbil na kusy. Zbývající věci na jeho žádost spálila jeho matka v kotli.

Kromě trestu musí mladík zaplatit poškozeným téměř 1,7 milionu korun.

 

 

Právě se děje

před 44 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy