Číšník ubodal ve zkratu hosta, odsedí si 16 let

ČTK ČTK
7. 11. 2014 13:32
Muži se pohádali kvůli vyplacení výhry z automatu. Soudce označil vraha za "kvalitního člověka", oběti ale muž uštědřil jedenáct ran nožem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Olomouc - Za loňskou vraždu hosta v restauraci v Rudě nad Moravou na Šumpersku uložil olomoucký krajský soud číšníkovi Karlu Kašparovi šestnáct let vězení.

Muže pobodal kvůli sporu o vyplacení výhry z automatu. Podle rozsudku hosta napadl dvakrát, mezi jednotlivými útoky se vrátil do hospody a obsluhoval. Napadený si stihl ještě zavolat o pomoc, ale než jej policisté našli, byl mrtvý.

Podle soudce Vladimíra Hendrycha Kašpar muže zavraždil zvlášť surovým způsobem.

"I jeden ze znalců uvedl, že takto zmasakrovaný člověk se v praxi zdejšího patologického oddělení jen tak nenajde. Navíc se prokázalo, že kromě nože obžalovaný během útoku muže rdousil," uvedl soudce Hendrych. Podotkl navíc, že rány byly hluboké až osmnáct centimetrů, což podle soudce svědčí o razanci útoku.

Kvalitní člověk, který bodl muže do zad

Muži původně hrozilo patnáct až dvacet let nebo až výjimečný trest. "Naprosto nesmyslným způsobem si zkazil život. To, že jde o kvalitního člověka, nám zabránilo uložení přísnějšího trestu," dodal soudce. 

Tragédie se stala loni v polovině srpna v hospodě Na Lapači. Předcházel jí spor o vyplacení výhry, pro kterou si napadený muž přišel.

Kašpar jej po rozepři podle žalobkyně Alice Zatloukalové nejméně čtyřikrát bodl masivním kuchyňským nožem do zad a nechal jej zraněného ležet na místě. Po chvíli se číšník vrátil a muže opět nožem napadl. Znalci na jeho těle napočítali dohromady jedenáct ran.

Soud dlouho řešil, proč se muž, který dosud nebyl trestán a byl zcela bezkonfliktní, takto zachoval. Podle psychologa Adama Suchého se na něm zřejmě podepsalo to, že po celý život v sobě zadržoval pocity.

"Byl to zkrat. Když to překročilo určitou hranici, šly emoce ven zcela iracionálně," uvedl psycholog Adam Suchý.

Obhájkyně: Šlo o zkrat

I podle žalobkyně obžalovaný zřejmě v té chvíli vybuchl. "Vybuchl způsobem, který dopadl, jak dopadl. Poškozený se bohužel nacházel ve špatném čase na špatném místě. Byla to ta poslední kapka," uvedla státní zástupkyně Alice Zatloukalová.

Podepsat se na jeho stavu mohla pracovní vyčerpanost. "Zaměstnavatel jej zneužíval. Jednoho dne to nevydržel, což není omluvou za to, co se stalo," doplnila žalobkyně.

Podle obhájkyně šlo o zkratové jednání a vraždu rozhodně neplánoval. "Svého činu lituji, budu si to do konce života vyčítat, že jsem někoho zabil, Omlouvám se," uvedl před vynesením rozsudku Kašpar.

Napadeného po prvním útoku začali hledat policisté. Zraněný muž totiž stačil zavolat své známé, které řekl, že leží ve sklepě Na Lapači.

Kašpar po jejich příchodu však vše popřel a přivolanou policejní hlídku zavedl do sklepa, kde nikoho nenašli. Policii nakonec přivolal majitel hospody, který muže později nalezl.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy