Celebrity i podnikatelé: Chceme z Jeseníků Národní park

ČTK ČTK
28. 4. 2011 7:18
Myšlenku svým podpisem podpořilo 15 500 lidí. Příští týden petice poputuje k ministrovi
Veřejnost si od změny slibuje větší ochranu přírody, podnikatelé zase vyšší prestiž oblasti
Veřejnost si od změny slibuje větší ochranu přírody, podnikatelé zase vyšší prestiž oblasti | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Jeseník - Myšlenku vytvoření Národního parku Jeseníky podpořilo v petici 15 500 lidí.

Petici hodlají příští týden její organizátoři předat ministru životního prostředí Tomáši Chalupovi (ODS) při jeho návštěvě v Jeseníku. V polovině května by ji měli dostat na stůl také poslanci, řekl zástupce petičního výboru Ondřej Bačík.

Veřejná kampaň podle organizátorů ukázala, že má vznik národního parku širokou podporu nejen mezi obyvateli, ale i zástupci podnikatelské sféry a cestovního ruchu.

Výsledky veřejné kampaně zveřejnili její organizátoři poprvé ve středu. "Petice i průzkumy veřejného mínění ukázaly, že lidi toto téma zajímá a že máme silnou podporu," uvedl Bačík.

Myšlenku národního parku podporují i celebrity

Vytvoření národního parku podporují i desítky podnikatelů provozujících penziony, hotely či lázně. "Zvýší to podle mě značku hor, zvýší se ochrana centra parku a budou moci vznikat i nové projekty. Očekáváme, že nám to přinese klientelu," řekl ředitel Lázní Dolní Lipová Radim Hatlapatka.

Myšlenku podpořil podle Bačíka i Klub českých turistů Olomouckého kraje, Asociace českých cestovních kanceláří a agentur i zástupci samospráv. "Z váhavého postoje před rokem jsem dnes příznivcem. Klady záměru převažují nad zápory," řekl jesenický místostarosta Petr Procházka (ODS).

Ve snaze organizátory podporují i významné osobnosti jako Miroslav Donutil, Květa Fialová, Ladislav Potměšil, Dan Bárta nebo Eva Pilarová.

Organizátoři připouštějí, že mají i oponenty. Proti se v minulosti vyslovilo například Sdružení cestovního ruchu Jeseníky, které se obávalo překážek při podnikání v cestovním ruchu.

Podle zástupců petice se v Jeseníkách nacházejí unikátní ekosystémy, v Hrubém Jeseníku žije i mnoho vzácných druhů rostlin a živočichů včetně takových, které se jinde v ČR a ani ve světě nevyskytují.

Návrh předpokládá, že turistické stezky v horách budou zachovány, stejně tak trasy pro běžecké lyžování i provoz lyžařského areálu Ovčárna. Sběr borůvek, hub a pohyb v přírodě bude možný podobně jako dnes. Iniciátoři petice si od vzniku národního parku slibují především větší ochranu přírody, ale i snadnější přístup ke státním a evropským financím. Iniciativu vítá i Správa CHKO Jeseníky.

 

Právě se děje

Další zprávy