Bakalár obžalovaný z loupeže 33 milionů odmítá vypovídat

Bára Sobotková
1. 4. 2014 17:18
Krajský soud v Brně začal v úterý hlavní přelíčení loňského brutálního přepadení bankovního vozu. Rozbory krve ukazují na Bakalára, ten se rozhodl nevypovídat.
Krajský soud v Brně.
Krajský soud v Brně. | Foto: Jiří Hloušek

Prostějov - Tři muži loni v únoru brutálně přepadli bankovní vůz na cestě u Přemyslovic na Prostějovsku a odcizili z něj 33 milionů korun. Obžalovaný Ján Bakalár během prvního dne hlavního přelíčení u brněnského krajského soudu oznámil, že se k případu nebude vyjadřovat.

Čtyřiapadesátiletému muži hrozí za ozbrojenou krádež a pokus o vraždu dvacet let vězení, v případě výjimečného trestu doživotí.

Podle spisu během přepadení pachatelé vyhrožovali ručním granátem a vystříleli mnoho nábojů směrem k čelnímu oknu auta a místu řidiče, přestože věděli, že tvrzené sklo vydrží jen krátce. Střelbou výrazně poškodili auto, čímž škoda narůstá o dalšího půl milionu korun.

Stopy ke zbylým dvěma pachatelům policie zatím nemá, stejně jako k odcizeným penězům České spořitelny.

Po zahájení procesu Bakalár prohlásil, že využije své právo nevypovídat. Trestní soud také přijal jeho žádost neúčastnit se z psychických a zdravotních důvodů hlavního líčení.

Rozbory krve potvrdily totožnost

Soud se v úterý pustil do projednávání důkazů. Bakalára policie vypátrala na základě výsledků testů DNA. Na místě přepadení byla nalezena krev, kterou rozbory potvrdily jako Bakalárovu.

Na muže byl loni v březnu vydán mezinárodní zatykač. Poslední rok přechodně bydlel u několika známých po celé republice a svou dočasnou adresu tajil i před svým synem. Nakonec byl zadržen 12. března u Lidlu v pražských Malešicích.  

Podle výpovědi přepadených zaměstnanců firmy Loomis šlo o traumatizující zážitek provázený neustálou střelbou.

Popsali, že v kopci bankovní vůz zastavilo velké zelené auto, z něhož vyskočili dva muži oděni v černém s hlavami zakrytými kuklami. Zatímco křikem vybízeli pracovníky Loomisu k opuštění vozu, jeden z nich přiložil k přednímu sklu auta granát.

Na řidičovu snahu odjet z místa reagovali útočníci střelbou ze samopalů a později i brokovnice. Auto nakonec zatarasili o asi 200 metrů níže, kde se pod opakovanými nárazy nábojů začala tvrzená okna tříštit. Přepadení se proto vzdali.

Zatímco leželi vedle auta a jeden z nich se kryl neprůstřelnou vestou, lupiči rozstříleli zadní dveře auta a vynosili zásilku. Podle svědků se pak ještě vrátili k nějaké skvrně na zemi, již polili tekutinou a snažili se zapálit. Kvůli mrazu však oheň po chvíli uhasl. Napadení se domnívají, že pachatelé se snažili zlikvidovat krev.

Recidivista Ján Bakalár už má v trestním rejstříku sedm záznamů, například v roce 2007 byl odsouzen za krádež, ale do vězení nenastoupil. V roce 1990 byl odsouzen na 11 let za pokus o vraždu policisty.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy