Armáda hledala vojáka i s vrtulníkem. Našel se sám

ČTK ČTK
21. 11. 2012 14:04
Armáda od úterý hledala třicetiletého vojáka z elitního průzkumného praporu v Prostějově
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Armáda od úterý hledala třicetiletého vojáka z elitního 102. průzkumného praporu v Prostějově, který se ztratil při výcviku ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku.

Ve středu po poledni průzkumníka našla, je v pořádku a nezraněn, sdělila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Voják byl při výcviku ve vojenském prostoru vysazen z vozidla s úkolem dostat se ve stanoveném čase na určené místo, kam ale nedorazil.

Kolem středečního poledne se mu podle mluvčí ale podařilo najít místo s telefonním signálem a navázal spojení s jednotkou.

"Voják uvedl, že při náročném nočním přesunu v nepříznivých klimatických podmínkách a nepřehledném terénu ztratil orientaci a jeho předchozí pokusy o navázání spojení byly neúspěšné," prohlásila mluvčí.

Po vojákovi od středečního rána pátralo v Libavé 350 vojáků, podle olomoucké policejní mluvčí Marie Štrbákové jim pomáhalo i 77 policistů, včetně psovodů. Do pátrání se krátce před polednem zapojil i vrtulník s termovizí.

"Na místě je také k dispozici vozidlo mobilní kanceláře," řekla kolem poledne Štrbáková.

Pohřešovaný voják slouží u 102. průzkumného praporu v Prostějově, jehož příslušníci absolvovali několik misí v Afghánistánu, Iráku či Kosovu.

Vojenský výcvikový prostor Libavá se rozkládá na území pěti moravských okresů - Olomouc, Přerov, Bruntál, Opava a Nový Jičín. Jeho celková rozloha je 327 kilometrů čtverečních. V pěti obcích tam žije tisícovka obyvatel.

Armáda plánuje, že po chystaných změnách se plocha újezdu zmenší o čtvrtinu a tamní obce se osamostatní nebo připojí k už existující.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelská ochranka zastřelila na přechodu na Západním břehu ženu s nožem

Na přechodu na Západním břehu Jordánu byla v sobotu zastřelena mladá Palestinka, která zřejmě plánovala útok s nožem. Uvedla to agentura AP s odvoláním na prohlášení izraelské policie.

Podle policie 28letá žena dorazila na kontrolní stanoviště Kalandia severně od Jeruzaléma a s nožem v ruce se rozběhla ke strážcům. Ignorovala několik výzev k zastavení, ochranka ji proto zastřelila. Několik amatérských videí, která pořídili Palestinci na přechodu, ukazuje ženu ležící na zemi na izraelské straně přechodu. Podle izraelských médií byla žena údajně v minulosti už za útok nožem vězněna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy