Archeologové vyzvedli ze země cisternu z 16. století

ČTK ČTK
19. 8. 2012 14:47
Pozůstatky dřevěných předmětů jsou při archeologických výzkumech velmi vzácné
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Archeologický ústav Praha

Jívová (Olomoucko) - Archeologové v neděli na Olomoucku vyzvedli ze země unikátní dřevěnou konstrukci cisterny pocházející z 16. století.

Objevili ji před časem u Jívové, na místě předhradí bývalého středověkého hradu a hradiska z doby popelnicových polí.

Dobře zachovalá konstrukce byla objevena při výzkumu, několik let čekala na své vyzvednutí zakonzervována v terénu.

"Cisternu jsme objevili již před pár lety, neměli jsme však dost prostředků a možností ji zachránit. Zakonzervovali jsme ji, zavezli pískem a nyní můžeme tuto akci dokončit. Je to významné tím, že pozůstatky dřeva na našich archeologických výzkumech jsou velice vzácnou věcí," řekl ředitel Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška.

Záchranné práce byly podle odborníků dost náročné, s vytěžením objektu v hloubce šesti metrů jim pomáhali i speleologové. Odborníci cisternu vyzvedávali pomocí kladky po částech, poté ji budou zas skládat dohromady.

"Nevím o podobném archeologickém nálezu, který by byl učiněn mimo město. Je to dost dobrá příležitost se tento objekt pokusit zachránit, rekonstruovat a přiblížit veřejnosti," doplnil Peška s tím, že v budoucnu by měla být rekonstruovaná cisterna vystavena přímo v Jívové.

Předhradí bývalého středověkého hradu zkoumají odborníci již řadu let. Lokalita je pro ně zajímavá především proto, že se zde snoubí dvě období - nacházejí zde stopy z doby popelnicových polí a i ze středověkého předhradí.

Zřícenina hradu Tepenec leží asi 2,5 kilometru od Jívové. Název nese po hoře, na které byl vystavěn. První písemná zmínka o hradu je v listině datované 29. červnem 1340.

Markrabě Karel zde vymezuje území odkoupené od olomouckého biskupství, horu Tepenec a údolí k ní přiléhající. Hrad byl postaven na trase zvané Jívovská cesta, jedné z mnoha cest nacházejících se v koridoru Jantarové stezky, která spojovala Pobaltí s Jadranem.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy