Archeologové vyzvedli ze země cisternu z 16. století

ČTK ČTK
19. 8. 2012 14:47
Pozůstatky dřevěných předmětů jsou při archeologických výzkumech velmi vzácné
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Archeologický ústav Praha

Jívová (Olomoucko) - Archeologové v neděli na Olomoucku vyzvedli ze země unikátní dřevěnou konstrukci cisterny pocházející z 16. století.

Objevili ji před časem u Jívové, na místě předhradí bývalého středověkého hradu a hradiska z doby popelnicových polí.

Dobře zachovalá konstrukce byla objevena při výzkumu, několik let čekala na své vyzvednutí zakonzervována v terénu.

"Cisternu jsme objevili již před pár lety, neměli jsme však dost prostředků a možností ji zachránit. Zakonzervovali jsme ji, zavezli pískem a nyní můžeme tuto akci dokončit. Je to významné tím, že pozůstatky dřeva na našich archeologických výzkumech jsou velice vzácnou věcí," řekl ředitel Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška.

Záchranné práce byly podle odborníků dost náročné, s vytěžením objektu v hloubce šesti metrů jim pomáhali i speleologové. Odborníci cisternu vyzvedávali pomocí kladky po částech, poté ji budou zas skládat dohromady.

"Nevím o podobném archeologickém nálezu, který by byl učiněn mimo město. Je to dost dobrá příležitost se tento objekt pokusit zachránit, rekonstruovat a přiblížit veřejnosti," doplnil Peška s tím, že v budoucnu by měla být rekonstruovaná cisterna vystavena přímo v Jívové.

Předhradí bývalého středověkého hradu zkoumají odborníci již řadu let. Lokalita je pro ně zajímavá především proto, že se zde snoubí dvě období - nacházejí zde stopy z doby popelnicových polí a i ze středověkého předhradí.

Zřícenina hradu Tepenec leží asi 2,5 kilometru od Jívové. Název nese po hoře, na které byl vystavěn. První písemná zmínka o hradu je v listině datované 29. červnem 1340.

Markrabě Karel zde vymezuje území odkoupené od olomouckého biskupství, horu Tepenec a údolí k ní přiléhající. Hrad byl postaven na trase zvané Jívovská cesta, jedné z mnoha cest nacházejících se v koridoru Jantarové stezky, která spojovala Pobaltí s Jadranem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy