Archeologové objevili unikátní kachle z pozdní gotiky

ČTK ČTK
1. 4. 2012 12:02
Podle odborníků precizní zpracování kachlí nemá na Moravě obdoby

Přerov - Archeologové objevili v Přerově unikátní kachle s biblickými výjevy z pozdně gotické doby. Podle odborníků jejich precizní zpracování nemá na Moravě obdoby.

Kachle nalezli při průzkumu blízko historické části města, kde se upravuje prostor před novým Tyršovým mostem.

Nedávno v těchto místech odkryli základy renesančního kostela svatého Marka, který navštěvoval při pobytu v Přerově Jan Amos Komenský.

"Komorové reliéfně zdobené kachle byly nalezeny v destrukci hrnčířské pece. Pocházejí z přelomu 15. a 16. století," řekl archeolog Zdeněk Schenk. Podle něj je takové luxusní provedení v rámci celé republiky ojedinělé.

"Na jejich podobě se nejprve podílel umělecký řezbář. Podle jeho návrhu hrnčíř udělal hliněnou formu, do které kachle vytlačil," řekl.

Kachle nesou různé motivy. Nejcennějším je biblický výjev Adama a Evy u stromu poznání. "Je tu precizně vyobrazen kmen stromu obmotán hadem s korunou na hlavě a Evy natahující ruku k jablku. V koruně stromu je vyobrazeno ptačí hnízdo pelikána a jeho dvou potomků. Pelikán si zobákem probodl srdce, je to symbolika sebeobětování," popsal přerovský archeolog.

Odborníci objevili v předpolí mostu také kachli s výjevem souboje dvou šermířů i kachle s vyobrazením českého lva s korunou. "Motivy s takovým perfektním vyobrazením na území Moravy nemáme," doplnil Schenk.

Profesionální hrnčířská výroba

Potvrzuje to Irena Loskotová z Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, která se specializuje na pozdně gotické kachle.

"Pro Přerov samotný, ale i z hlediska moravských nálezů je to velmi významné. Tyto typy kachel jsou v jiné podobě známy jen z Velkých Losin. Problematika datování a nápisů, které tam jsou a jsou ještě gotickou minuskulou, ale ve staročeštině, je kombinace zajímavá a v našem prostředí unikátní," řekla Loskotová.

Dílna, z níž kachle pochází, ležela na levém břehu Bečvy, na hlavní obchodní trase do Uher. Dokládá zřejmě profesionální hrnčířskou výrobu z doby, kdy bylo město v držení Pernštejnů a zažívalo stavební boom.

Radnice má problém, chtěla parkoviště

Kostel Jednotky bratrské svatého Marka z roku 1554, jehož základy archeologové už odkryli, má spojitost i s Komenským, jenž tehdy v Přerově pobýval a byl členem jednoty.

Odborníci odkryli také základy mostní brány, důmyslný kanalizační systém z přelomu 15. a 16. století a za pomocí detektorů i cenné mince včetně unikátní zlaté mince z doby Osmanské říše. Nálezy komplikují plány tamní radnici, jež tu chtěla vybudovat parkoviště.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy