Olomoucký kraj zasáhly bouřky, ve Šternberku padaly střechy

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 8. 2014 21:29
Hasiči na Olomoucku kvůli bouřce zasahují asi u dvou desítek událostí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Leoš Kučera

Olomouc - Olomouckým krajem se ženou bouřky. Hasiči aktuálně zasahují asi u třech  desítek událostí. Většinou jde o popadané stromy.

Nejvážnější je situace ve Šternberku a okolí. Ve městě samotném spadla na komunikaci polovina střechy rodinného domu a strhla i dráty elektrického vedení. Informovala o tom mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

"Spadla část plechové střechy o rozměrech asi pět krát deset metrů a strhla i sloup elektrického vedení, který poté zabezpečili energetici. Hasiči odklidili plechy z komunikace a pomohli majitelům domu zakrýt střechu provizorně plachtou," popsala Hacsiková.

K události ve Šternberku byli povoláni také energetici. "Podle našich informací zatím nebyl nikdo zraněn," řekla mluvčí hasičů.

V podvečer se utrhla celá plechová střecha staršího domku, tentokráte o rozměrech asi deset krát jedenáct metrů. "Uletěla přes cestu k sousedům. Hasiči zajišťují plachty a budou střechu provizorně zakrývat," popsala Hacsiková s tím, že padající střecha také strhla dráty elektrického vedení.

Třetí střecha spadla v Babicích u Šternberka. Podle Hacsikové se utrhly plechy ze zemědělské stavby a ve střeše vznikla díra o rozměrech 19 krát tři metry. "Na místo míří výšková technika z Olomouce. Střecha se bude provizorně zakrývat," popsala mluvčí.

Popadané stromy podle ní odpoledne v Komárově a Horním Žlebu na Šternbersku spadly na cestu a zablokovaly tak průjezd autobusům. Ještě mezi sedmou a osmou hodinou vyjížděli hasiči k dalším pěti událostem, které souvisely s bouřkou. Čtyřikrát šlo o popadané stromy, v jednom případě byla zatopená technologická místnost kašny ve Šternberku.

Podle meteorologů hrozí večer silné bouřky a silný vítr nejen v Olomouckém, ale i ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. Přes severovýchodní Moravu a Slezsko postupuje k východu pásmo bouřek doprovázené místy silnými nárazy větru kolem 25 m/s, tedy 90 km/h, které lze očekávat zejména na severu Zlínského kraje

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy