Moravu zasáhly silné bouřky s přívaly vody. Na Olomoucku měli hasiči 117 výjezdů

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 7. 2017 7:52
Komplikace v Olomouckém kraji způsobily v pondělí podvečer silné bouřky s přívaly vody. Na Prostějovsku a Olomoucku hasiči evidují přes stovku výjezdů. Nejčastěji zasahují u popadaných stromů a odčerpávají vodu ze zatopených sklepů. V Mostkovicích na Prostějovsku kroupy rozbily střechu domu. V zasažených oblastech jsou v akci i jednotky dobrovolných hasičů, které pomáhají likvidovat následky bouřky.
Na Prostějovsku řádila bouřka. Hasiči zasahovali u vytopených sklepů | Video: HZS Olomouckého kraje

Olomouc - Prostějovsko a Olomoucko v pondělí večer zasáhly silné bouřky s přívaly vody, kvůli kterým hasiči evidují 117  výjezdů k zatopeným sklepům či spadlým stromům. V terénu jsou desítky hasičů, kteří se snaží pomoct postiženým obyvatelům, řekla ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

"Hasiči na Prostějovsku stále odstraňují následky řádění bouřek," uvedla Hacsiková kolem 23:00. "Na požární stanici v Prostějově zasedá pracovní skupina krizového štábu, která celou situaci řeší," dodala. Situace by se podle ní mohla uklidnit před půlnocí.

Do Krasic a Smržic na Prostějovsku hasiči přivezli pytle s pískem, s jejichž pomocí se budou snažit ochránit domy před vodou. V Krasicích po bouřce hrozí rozlití vody z místního rybníka a ulicemi Smržic se valila voda, která přitekla zřejmě z okolních polí.

Ve Smržicích voda večer začala opadat, na jiných místech se podle Hacsikové stále drží na vysoké hladině. "V některých objektech, jako jsou sklepy, kotelny a níže položené místnosti, bylo deset až 20 centimetrů vody, jinde hladina dosáhla výšky až jednoho metru. Na mnoha místech si situaci vyřešili sami majitelé, kteří si vodu ze sklepů odčerpali, jinde kanalizací plynule odtekla pryč," řekla Hacsiková.

K prvním událostem, které měla na svědomí bouřka, hasiči vyjížděli na Prostějovsku zhruba v 18:30. V Prostějově přívaly vody zasáhly několik ulic, kde hasiči čerpají vodu ze sklepů. V kempu v nedalekých Mostkovicích při bouřce spadl strom mezi stany. "Nikdo nebyl naštěstí zraněn," podotkla mluvčí.

V Mostkovicích kroupy rozbily střechu domu ve výšce sedmi metrů, kterou se hasiči snaží opravit s pomocí výškové techniky.

Bouřka se z Prostějovska přesunula na Olomoucko. "Hasiči odstraňovali spadlé stromy a větve v Příkazích a v Doloplazech ve směru na Kocourovec. Nemuseli řešit žádné čerpání vody," dodala Hacsiková. Na Šumpersku, Jesenicku a Přerovsku hasiči neměli kvůli bouřce žádné výjezdy.

Několik desítek výjezdů zaznamenali také hasiči v Jihomoravském kraji. V Brně čerpali vodu z komunikací a sklepů. Na webu hasičů to uvedl mluvčí Petr Příkaský.

Nejvíce událostí souvisejících s bouřkami museli hasiči řešit přímo v Brně městě, a to deset. K desítce se blížil počet výjezdů i na brněnském venkově a na Blanensku.

 

Právě se děje

Další zprávy