Ochlazení přineslo na silnice sníh a ledovku

ČTK ČTK
12. 1. 2013 8:41
Teploty podle meteorologů zůstanou pod nulou, může slabě sněžit
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Jihlava/Zlín - Silničáři varují řidiče před sněhovou pokrývku a ledovkou na vozovkách.

Hlavní tahy na Vysočině jsou po chemickém ošetření mokré. I na nich by ale motoristé měli jezdit se zvýšenou opatrností, upozornila v sobotu krajská správa a údržba.

"Problémy v dopravě zatím nemáme hlášeny," uvedla dispečerka krajské správy. Podle informací na webu byla ráno ledovka na silnici z obce Želiv na Vřesník na Pelhřimovsku.

Teploty se na Vysočině ráno pohybovaly mezi minus čtyřmi až minus šesti stupni Celsia. Přes den bude polojasno až oblačno, ojediněle může slabě sněžit. Teploty podle meteorologů zůstanou pod nulou.

Silnice na Valašsku pokrývá rozbředlý sníh a od středních poloh vrstva ujetého sněhu, na horách až do 12 centimetrů. S ujetým sněhem se motoristé setkají i na některých menších cestách Zlínska a Kroměřížska. Vozovky jsou sjízdné, řidiči by ale měli jet opatrně, vyplývá ze sobotních informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Ostatní silnice ve Zlínském kraji jsou převážně holé, suché a vymrzlé. V kraji je ráno polojasno až oblačno, viditelnost snižují lokální mlhy a místy fouká slabý vítr. Teplota se pohybovala od minus osmi do minus tří stupňů Celsia. Podle meteorologů teploty nepřekročí nulu ani příští týden, kdy navíc podle předpovědi motoristy opět potrápí také sněžení.

Silnice na severu Olomouckého kraje pokrývá rozbředlý nebo ujetý sníh. Se zbytky sněhu se motoristé setkají také na některých vozovkách nižších tříd v jiných okresech. Cesty jsou sjízdné, řidiči by ale měli jet opatrně, vyplývá ze sobotních informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Na Šumpersku a Jesenicku na silnicích leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření, ve vyšších polohách pak cesty pokrývá vrstva ujetého sněhu krytá posypem. Na zbytky sněhu řidiči narazí například v některých úsecích na Prostějovsku. Ostatní vozovky jsou převážně mokré a chemicky ošetřené.

V kraji je ráno oblačno až zataženo, na Šumpersku a Jesenicku viditelnost snižují sněhové přeháňky. Místy fouká slabý vítr. Teplota se pohybovala od minus devíti do minus jednoho stupně Celsia. Podle meteorologů teploty nepřekročí nulu ani příští týden, kdy navíc podle předpovědi motoristy opět potrápí také sněžení.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Všechny jihočeské komunikace jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Platí to také o úseku dálnice D3 na Táborsku. Na silnicích nižších tříd na Českobudějovicku, Jindřichohradecku a Táborsku leží zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem, vyplývá z informací dispečinku správy a údržby silnic.

Na Prachaticku a někde i na Českokrumlovsku zůstávají na vozovkách zbytky rozbředlého sněhu nebo zbytky sněhu po pluhování. Ostatní komunikace v kraji jsou holé a vlhké nebo holé a vymrzlé.

Teplota se v regionu pohybuje od minus dvou do minus osmi stupňů Celsia. Od západu přichází do Jihočeského kraje sněžení. Proměnlivá oblačnost má podle meteorologů platit po celý den. Místy ji doplní sněhové přeháňky.

V Pardubickém kraji hlásí silničáři v mnoha oblastech sněhové přeháňky, na silnicích ve vyšších polohách leží vrstva uježděného sněhu. Například v okolí Lanškrouna se vlivem větru tvoří slabé sněhové jazyky, zjistila ČTK z informací silničářů.

Silničáři upozorňují, že dnes ráno byla neprůjezdná silnice třetí třídy mezi Anenskou Studánkou a Helvíkovem, kde uprostřed cesty stojí opuštěný automobil. Situaci řeší policisté.

Hlavní silniční tahy jsou mokré po chemickém ošetření, na Svitavsku a v okolí Třemošnice je na některých silnicích vrstva sněhu zledovatělá. Na většině území Pardubického kraje je zataženo, teploty klesly až sedm stupňů pod bod mrazu. Sněhové přeháňky hlásí silničáři například v okolí Litomyšle, Moravské Třebové či Pardubic. 

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Hronová

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou po nočním sněžení sjízdné, ale některé jen se zvýšenou opatrností. Na cestách jsou zbytky sněhu, na některých místech varují silničáři před ledovkou. Na tu by si měli dát řidiči pozor v Paskovské ulici v Ostravě, ve Frýdecké ulici v Šenově u Ostravy nebo v Třinecké ulici v Českém Těšíně.

Na Frýdecko-Místecku by měli být řidiči obezřetní jak na rychlostních komunikacích, tak na silnicích první a druhé třídy. "Nejhorší to bylo v noci. Teď už jenom uklízíme poslední zbytky sněhu. S opatrností je sjízdné všechno," řekl dispečer frýdecko-místecké správy silnic.

Na Bruntálsku jsou bez problémů sjízdné všechny cesty. "V noci jsme si to všechno proplužili a ošetřili. Silnice, které jsou ošetřené chemicky, jsou teď mokré, na ostatních je ujetá vrstva sněhu krytá interním posypem," řekl dispečer bruntálské správy silnic.

Na silnicích v horských oblastech Královéhradeckého kraje leží vrstva uježděného sněhu. Například v Krkonoších přes noc připadlo až 10 centimetrů sněhu. Všechny cesty v kraji jsou však se zvýšenou opatrností sjízdné, zjistila ČTK na webu silničářů.

Hlavní silniční tahy v kraji jsou mokré po chemickém ošetření, například na Trutnovsku na nich zůstávají zbytky rozbředlého sněhu. Na většině území kraje bylo dnes ráno zataženo, teploty klesly až osm stupňů Celsia pod bod mrazu. Z některých oblastí, například z Náchodska a Hradecka, jsou hlášené sněhové přeháňky.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Josef Konečný

Na severu Čech napadlo do dnešního rána až 20 centimetrů nového sněhu, nejvíc je ho v Krkonoších a Jizerských horách. Místy ale stále sněží. Silnice jsou s opatrností sjízdné, i na hlavních tazích ale leží vrstva rozbředlého sněhu, která může klouzat. Pozor by si měli dát hlavně řidiči kamionů, mohou mít potíže ve stoupáních. Žádné problémy ale zatím hlášeny nejsou, zjistila ČTK na internetových stránkách policie.

V Ústeckém kraji zůstává pro dopravu stále uzavřena silnice z Horního do Dolního Žlebu na Děčínsku. Důvodem ale není sníh, silnice je zaplavená vodou z rozvodněného Labe. Na Labi v Děčíně stále platí první povodňový stupeň, voda už ale klesá a vzhledem k ochlazení se očekává postupný návrat k normálu. První povodňový stupeň platí také na Flájském potoce v Českém Jiřetíně.

Jinak jsou všechny silnice v Libereckém i Ústeckém kraji průjezdné a sjízdné. Hlavní tahy jsou většinou mokré, místy leží vrstva rozbředlého sněhu. Na silnicích nižších tříd a v horských oblastech je na silnicích ujetá vrstva sněhu krytá posypem. V Jizerských horách se mohou tvořit sněhové jazyky a závěje. Teploty na severu Čech se pohybují od dvou do sedmi stupňů pod bodem mrazu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy