Turisté ničí jezera na Šumavě. Koupáním ohrožují rostliny i živočichy v nich

ČTK ČTK
4. 7. 2019 17:08
Správce šumavského národního parku trápí neukáznění turisté, kteří se i přes přísný zákaz koupou v unikátních ledovcových jezerech. Poškozují tak jejich křehký ekosystém.
Černé jezero, Šumava
Černé jezero, Šumava | Foto: Shutterstock

Na Šumavě je osm ledovcových jezer - pět na české a tři na německé straně. Jezera Laka, Plešné, Prášilské, Černé a Čertovo navštěvují ročně desetitisíce lidí. Strážci parku letos u jezer a v jejich okolí zvýší dohled, sdělil mluvčí parku Jan Dvořák.

"Žádné jezero nezůstává ušetřené. Jen na Plešném si to málokdo troufne, jelikož tam je stálá služba našich strážců. Asi nejhorší situace je v tomto ohledu na Černém jezeře, které si mnozí pletou s plovárnou," řekl vedoucí Informační a strážní služby parku Adam Diviš.

Neukázněným návštěvníkům mohou strážci parku udělit na místě pokutu až 10 tisíc korun, ve správním řízení je to pro fyzickou osobu až 100 tisíc korun.

Hydrobioložka parku Eva Zelenková upozornila na to, že ekosystém ledovcových jezer je velmi citlivý. A ani za víc než 20 let po odsíření uhelných elektráren, jejichž emise jezera vážně poškodily, se ekosystémy nevrátily k normálu. Už tak kyselá jezera byla dlouhá desetiletí vystavena kyselým dešťům, které jejich pH hodnotu snížily o jeden až dva stupně, což mělo fatální vliv na život v nich.

"Vymizeli i velmi drobní živočichové, jako třeba buchanky a perloočky. Ty už ale v některých jezerech opět monitorujeme, takže cesta je dobrá. Jezera navíc slouží jako lokality, kde se dlouhodobě sleduje kvalita životního prostředí. Je však nutné dodržovat omezení, která zajišťují jejich nerušený vývoj, včetně zákazu koupání," řekla Zelenková.

Znečištění, které je s koupáním spojeno, negativně ovlivňuje přírodní prostředí živočichů a rostlin. "V ohrožení tak jsou i například šídlatky, vodní plavuně, které v Černém a Plešném jezeře mají u nás jedinou lokalitu výskytu," uvedla Zelenková.

Šumavská jezera vznikla po odtání ledovců vytvořených koncem třetihor na úbočích svahů. Tající ledovce sestupovaly do údolí a hrnuly před sebou masu kamene, z níž vznikly velké morénové valy. Ty pak jako hráze zadržely vodu z ledovců. Největší a nejhlubší z šumavských jezer je Černé jezero nedaleko Železné Rudy v nadmořské výšce 1008 metrů. Jeho plocha je 18,4 hektaru a největší naměřená hloubka 40 metrů.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy