Turisté ničí jezera na Šumavě. Koupáním ohrožují rostliny i živočichy v nich

ČTK ČTK
4. 7. 2019 17:08
Správce šumavského národního parku trápí neukáznění turisté, kteří se i přes přísný zákaz koupou v unikátních ledovcových jezerech. Poškozují tak jejich křehký ekosystém.
Černé jezero, Šumava
Černé jezero, Šumava | Foto: Shutterstock

Na Šumavě je osm ledovcových jezer - pět na české a tři na německé straně. Jezera Laka, Plešné, Prášilské, Černé a Čertovo navštěvují ročně desetitisíce lidí. Strážci parku letos u jezer a v jejich okolí zvýší dohled, sdělil mluvčí parku Jan Dvořák.

"Žádné jezero nezůstává ušetřené. Jen na Plešném si to málokdo troufne, jelikož tam je stálá služba našich strážců. Asi nejhorší situace je v tomto ohledu na Černém jezeře, které si mnozí pletou s plovárnou," řekl vedoucí Informační a strážní služby parku Adam Diviš.

Neukázněným návštěvníkům mohou strážci parku udělit na místě pokutu až 10 tisíc korun, ve správním řízení je to pro fyzickou osobu až 100 tisíc korun.

Hydrobioložka parku Eva Zelenková upozornila na to, že ekosystém ledovcových jezer je velmi citlivý. A ani za víc než 20 let po odsíření uhelných elektráren, jejichž emise jezera vážně poškodily, se ekosystémy nevrátily k normálu. Už tak kyselá jezera byla dlouhá desetiletí vystavena kyselým dešťům, které jejich pH hodnotu snížily o jeden až dva stupně, což mělo fatální vliv na život v nich.

"Vymizeli i velmi drobní živočichové, jako třeba buchanky a perloočky. Ty už ale v některých jezerech opět monitorujeme, takže cesta je dobrá. Jezera navíc slouží jako lokality, kde se dlouhodobě sleduje kvalita životního prostředí. Je však nutné dodržovat omezení, která zajišťují jejich nerušený vývoj, včetně zákazu koupání," řekla Zelenková.

Znečištění, které je s koupáním spojeno, negativně ovlivňuje přírodní prostředí živočichů a rostlin. "V ohrožení tak jsou i například šídlatky, vodní plavuně, které v Černém a Plešném jezeře mají u nás jedinou lokalitu výskytu," uvedla Zelenková.

Šumavská jezera vznikla po odtání ledovců vytvořených koncem třetihor na úbočích svahů. Tající ledovce sestupovaly do údolí a hrnuly před sebou masu kamene, z níž vznikly velké morénové valy. Ty pak jako hráze zadržely vodu z ledovců. Největší a nejhlubší z šumavských jezer je Černé jezero nedaleko Železné Rudy v nadmořské výšce 1008 metrů. Jeho plocha je 18,4 hektaru a největší naměřená hloubka 40 metrů.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy