Brněnským muslimům vyhrožují smrtí. Sprejerům hrozí za nenávistný nápis vysoké tresty

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 4. 1. 2020 12:39
Brněnskou mešitu ve Vídeňské ulici někdo posprejoval nenávistným nápisem, který místním muslimům vyhrožuje zabitím. "Nešiřte islám v ČR! Jinak vás zabijeme," objevilo se na mešitě černým písmem. Případ vyšetřuje policie.
Posprejovaná mešita v Brně
Posprejovaná mešita v Brně | Foto: ČTK

Vedení mešity případ nahlásilo policii, která se výhružným nápisem na boční straně mešity zabývá od pátku. "Od pátečního odpoledne vyšetřujeme poničení fasády mešity výhružným nápisem. Případ jsme zadokumentovali a zjišťujeme informace, které by nás mohli dovést k pachateli," uvedl pro brněnský Deník Rovnost policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Pachatelům hrozí za veřejné podněcování k nenávisti až dva roky vězení.

Server Islamonline.sk informoval, že mešita je v těchto dnech otevřená stále, takže si její vedení není jisté, kdy přesně se na ní nápis objevil. 

"Nápis jsme našli v pátek, nic o tom zatím nevíme, věc jsme předali policii," uvedl pro Aktuálně.cz představitel brněnských muslimů Muneeb Hassan Alrawi. Posprejování islámské budovy nenávistným textem označil za velmi vážnou věc.

Brněnská mešita, která byla otevřena v roce 1998 a je jedinou v tomto městě, není cílem nenávisti poprvé. Například před třemi lety u ní někdo nechal tašku s prasečí hlavou, což je pro muslimy nečisté maso. V témže roce se zde sešlo také asi 100 odpůrců islámu pod vedením Martina Konvičky, jedli zde vepřové a pili alkohol. Muslimové tehdy kvůli obavám z dalších útoků nainstalovali na objekt bezpečnostní kameru. V roce 2015 pak někdo na budově rozbil okna železnou tyčí.

Každoroční zprávy ministerstva vnitra o extremismu opakovaně připomínají, že muslimská komunita v Česku je umírněná a dobře integrovaná. Stejně jako zprávy Bezpečnostní informační služby však varují, že zradikalizovat by ji mohly útoky některých tuzemských politiků, kteří si strach z islámu vybrali za své politické téma.

Zprávy též zdůrazňují, že na složení náboženských komunit v ČR se neprojevila migrační vlna. Muslimové do Česka nemířili, maximálně jím projížděli. 

Video: Mám zbraně uložené na policii, jednám s ní o spolupráci, říká šéf pražských muslimů

Měl jsem zbrojní průkaz a budu o něj žádat znovu, zbraň u sebe pořád nosit nebudu, jestli si ji vezmu do mešity, ukáže až čas, říká Leonid Kušnarenko. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 5 minutami

Výjimku z nošení roušek dostanou děti do 2 let a řidiči, kteří jsou v autě sami

Zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který platí od 19. března, se nově nebude vztahovat na děti do dvou let věku a řidiče, kteří jsou v motorovém vozidle sami. Na dnešním zasedání toto usnesení schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle ministra výjimka vznikla po konzultaci s odborníky. Poměrně dlouho se diskutovala smysluplnost nošení v roušky v takových případech, uvedl Vojtěch.

Zdroj: ČTK
Další zprávy