Nepijte alkohol na ulici, v noci nehlučte. Praha se snaží zklidnit turisty

Magdaléna Čevelová
19. 7. 2019 13:19
Noční klid, zákaz konzumace alkoholu na ulici a ohleduplnost k okolí. Tato tři pravidla zahrnula Praha do své kampaně, kterou cílí na turisty. Ti o zákazech mnohdy ani neví. Od příštího týdne tak budou plakáty v barech či na ulici upozorňovat na dodržování pravidel, za jejichž porušení hrozí pokuta až 400 eur.

"V Praze platí noční klid po desáté hodině a na vybraných místech je zákaz pití alkoholu na ulici. Turisti přijdou na Dlouhou třídu a můžou nabýt dojmu, že jde o nějakou party zónu. Neuvědomují si, že tam někdo normálně bydlí," uvedl Jan Štern, který má coby "noční starosta" dohlížet na regulaci nočního života v metropoli. 

Pravidla jsou popsána anglicky na plakátech, stejně tak je na nich informace o případné pokutě za jejich porušení. "Jsme ve fázi, kdy se vybírají plochy, na kterých kampaň poběží. Naším cílem je centrum, Náplavka, ulice Dlouhá, ale i vstupní místa do Prahy - hlavní nádraží nebo autobus číslo 119, který přijíždí z letiště. Turisté tak na kampaň narazí hned při vstupu do města," vysvětlil Štern.

Noční starosta jedná také se soukromými podniky, do kterých turisté často míří. "Plakát by mohl být na nástěnkách nebo na WC. Chceme, aby to útočilo na lidi ze všech stran, časem přejdeme i do online prostoru," sdělil Štern.

Kampaň tří sdělení bude sloužit jako zkouška, podle výsledků pak bude popřípadě rozšířena. "Cílem už není dostat co největší množství turistů do města, ale spíše řešit negativní dopady, které turismus na obyvatelé Prahy má," dodal. Kampaň bude stát zhruba 400 tisíc.

Přispět by kampaň mohla také k tomu, aby se turisti do Prahy rádi vraceli. "Třicet procent zahraničních návštěvníků se do Prahy vrací, zbytek je v Praze poprvé a naposledy. Je potřeba, aby nejezdili pouze v sezoně, což se celkem daří. Snažíme se jim ukázat i další zajímavá místa v Praze, aby centrum nebylo tak moc přelidněné," řekl ředitel Prague City Tourism Petr Slepička.

Průzkum v rušných ulicích

K efektivnějšímu zacílení kampaně probíhá od poloviny července dotazníkový průzkum. "Dotazování probíhá v ulicích ve večerních hodinách, konkrétně od sedmi do jedné. Jsme v terénu v čase, kdy může být zábava už obtěžující. Zjišťujeme strukturu návštěvníků a také to, jaké povědomí mají o pravidlech," uvedla zástupkyně společnosti STEM/MARK Gabriela Šamanová. Průzkum potrvá do konce prázdnin, v polovině září pak vznikne závěrečná zpráva.

S výsledky průzkumu pak bude zacílení dalších kampaní podle nočního starosty jednodušší. "Nechceme všechnu odpovědnost házet na městskou policii, víme, jak je vymáhání obtížné. Turistů je velké množství, snažíme se na problémy reagovat, ale zároveň jim také předcházet," dodal.

S turisty mají problémy i další velká evropská města, například Amsterodam. Ten začal s podobnou kampaní jako první, cílil ji na Brity. Podle průzkumu se však nakonec ukázalo, že pravidla neznají ani samotní Nizozemci. "Nezastíráme, že jsme se inspirovali v jiných městech. Je to téma, které je čím dál aktuálnější, je správné, že se tomu budeme věnovat," zakončil Štern.

Nebudu chodit usměrňovat turisty, hlavní problém je Dlouhá ulice, Praha je trochu skanzen. Nechci, aby se z centra stala jen kulisa pro zábavu turistů | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 12 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy