Na šedesáti místech v Česku se toky dostaly na povodňový stupeň, výstraha dál platí

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 2. 2021 21:21
Na povodňové stupně se ve čtvrtek dostaly hladiny řady toků v Česku po oblevě a deštích v předchozích dnech. Podle Českého hydrometeorologického ústavu platil v 19:00 některý ze tří stupňů povodňové aktivity na více než 60 měřicích stanicích. Většinou šlo o nejnižší, první stupeň. Druhý stupeň byl na šesti místech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Varování ČHMÚ před vzestupem hladin platí hlavně pro jižní polovinu Česka, část severních a východních Čech i Moravy až do pátečního poledne.

V Královéhradeckém kraji byly k 19:00 povodňové stupně na řece Cidlině v Jičíně, Novém Bydžově a Chlumci nad Cidlinou, na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí, na Metuji v Krčíně a na Orlici v Týništi nad Orlicí. Na těchto místech hladiny dosáhly prvního stupně povodňové aktivity (SPA), bdělosti. Vyplynulo to z údajů uvedených k 19:00 na webu Povodí Labe. Prvního stupně povodňové aktivity během dne dosáhla také Divoká Orlice v Orlickém Záhoří.

Vzedmuté hladiny toků nebo voda z tajícího sněhu v Královéhradeckém kraji větší škody nenadělaly. Hasiči pomáhali čerpat vodu ze sklepů domů, ale i s odklízením polámaných stromů. Během noci a čtvrtečního dopoledne šlo asi o desítku technických pomocí.

Tání zvýšilo i hladiny řek v Ústeckém kraji. První stupeň platil během dne na toku Liboc, Kamenici či Mandavě. Město Děčín se připravuje, že by se mohla zvednout i hladina Labe a staví protipovodňovou zeď u Paralodi. Město předpokládá, že v pátek nebo v sobotu voda z Labe zaplaví silnice do Dolního Žlebu. "Městská policie o tom bude informovat místní obyvatele, aby si případně přemístili svoje auta," uvedl mluvčí města Luděk Stínil. Labe tam zatím nedosáhlo ani na první povodňový stupeň. Podle mluvčího by se tak mohlo stát v noci na neděli 7. února.

V Karlovarském kraji ve čtvrtek dosáhly Teplá a Ohře druhého stupně, tedy povodňové pohotovosti. Mezi Bečovem nad Teplou a Karlovými Vary se voda vylila z břehů a zaplavila část golfového hřiště a louky v okolí. Na některých místech kraje zasahovali hasiči. "Nejčastěji se jednalo o zatopené sklepy u rodinných domů. Ve dvou případech hasiči pročistili koryta místních vodních toků, aby se voda nevylévala ven. V Otovicích pak s pomocí pytlů s pískem zabránili dalšímu vlévání vody do rodinných domů, voda přitékala z okolních polí," uvedli hasiči na Facebooku.

Pět jihočeských řek zůstavalo k 19:00 na stupních povodňové aktivity. Druhý povodňový stupeň vykazuje Černovický potok v Tučapech na Táborsku. První povodňový stupeň je na Nežárce v Lásenicích a Rodvínově na Jindřichohradecku, na Smutné v Ratajích na Táborsku, na Lužnici v Bechyni na Táborsku a na Skalici ve Varvažově na Písecku. Podle hydrologa Tomáše Vlasáka by se měly řeky postupně vracet k normálu. Hladiny mohou stoupat do noci na pátek, potom se podle předpovědi situace změní. "Má se ochladit a mrznout. To znamená, že se zastaví tání sněhu," řekl.

Vzestup hladin vodních toků v Pardubickém kraji se odpoledne zastavil. Podle Českého hydrometeorologického ústavu trval odpoledne nejnižší povodňový stupeň na Chrudimce v Přemilově, Třebůvce v Mezihoří a Hraničkách a Jevíčce v Chornicích. Hasiči také museli odstraňovat lokální následky srážek. Podle Povodí Labe se průtoky na tocích v horských oblastech snižují a postupují níž. Přehrada Pařížov na Doubravě je plná, vodní nádrže Seč a Pastviny na 97 a 70 procent.

Na jihu Moravy byl první stupeň už od středy na Svratce ve Veverské Bítýšce i Brně. První stupeň se objevil také na Dyji. Měřicí místa na Dyji ovlivňují manipulace vodohospodářů na novomlýnských nádržích. "Na zvýšené průtoky jsme s předstihem reagovali zvýšením odtoků z vodních nádrží tak, abychom byli připraveni zachytit případné povodňové průtoky," uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Na první povodňový stupeň se v regionu během čtvrtka dostaly i Křetínka nebo Bobrůvka, z níž soutokem s Libochovkou vzniká Loučka.

Předpověď ČHMÚ očekávala ve čtvrtek v Česku ještě ojediněle déšť. Přeháňky a slabý déšť předpověděli meteorologové také pro noc na pátek i v pátek během dne.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy