Na šedesáti místech v Česku se toky dostaly na povodňový stupeň, výstraha dál platí

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 2. 2021 21:21
Na povodňové stupně se ve čtvrtek dostaly hladiny řady toků v Česku po oblevě a deštích v předchozích dnech. Podle Českého hydrometeorologického ústavu platil v 19:00 některý ze tří stupňů povodňové aktivity na více než 60 měřicích stanicích. Většinou šlo o nejnižší, první stupeň. Druhý stupeň byl na šesti místech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Varování ČHMÚ před vzestupem hladin platí hlavně pro jižní polovinu Česka, část severních a východních Čech i Moravy až do pátečního poledne.

V Královéhradeckém kraji byly k 19:00 povodňové stupně na řece Cidlině v Jičíně, Novém Bydžově a Chlumci nad Cidlinou, na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí, na Metuji v Krčíně a na Orlici v Týništi nad Orlicí. Na těchto místech hladiny dosáhly prvního stupně povodňové aktivity (SPA), bdělosti. Vyplynulo to z údajů uvedených k 19:00 na webu Povodí Labe. Prvního stupně povodňové aktivity během dne dosáhla také Divoká Orlice v Orlickém Záhoří.

Vzedmuté hladiny toků nebo voda z tajícího sněhu v Královéhradeckém kraji větší škody nenadělaly. Hasiči pomáhali čerpat vodu ze sklepů domů, ale i s odklízením polámaných stromů. Během noci a čtvrtečního dopoledne šlo asi o desítku technických pomocí.

Tání zvýšilo i hladiny řek v Ústeckém kraji. První stupeň platil během dne na toku Liboc, Kamenici či Mandavě. Město Děčín se připravuje, že by se mohla zvednout i hladina Labe a staví protipovodňovou zeď u Paralodi. Město předpokládá, že v pátek nebo v sobotu voda z Labe zaplaví silnice do Dolního Žlebu. "Městská policie o tom bude informovat místní obyvatele, aby si případně přemístili svoje auta," uvedl mluvčí města Luděk Stínil. Labe tam zatím nedosáhlo ani na první povodňový stupeň. Podle mluvčího by se tak mohlo stát v noci na neděli 7. února.

V Karlovarském kraji ve čtvrtek dosáhly Teplá a Ohře druhého stupně, tedy povodňové pohotovosti. Mezi Bečovem nad Teplou a Karlovými Vary se voda vylila z břehů a zaplavila část golfového hřiště a louky v okolí. Na některých místech kraje zasahovali hasiči. "Nejčastěji se jednalo o zatopené sklepy u rodinných domů. Ve dvou případech hasiči pročistili koryta místních vodních toků, aby se voda nevylévala ven. V Otovicích pak s pomocí pytlů s pískem zabránili dalšímu vlévání vody do rodinných domů, voda přitékala z okolních polí," uvedli hasiči na Facebooku.

Pět jihočeských řek zůstavalo k 19:00 na stupních povodňové aktivity. Druhý povodňový stupeň vykazuje Černovický potok v Tučapech na Táborsku. První povodňový stupeň je na Nežárce v Lásenicích a Rodvínově na Jindřichohradecku, na Smutné v Ratajích na Táborsku, na Lužnici v Bechyni na Táborsku a na Skalici ve Varvažově na Písecku. Podle hydrologa Tomáše Vlasáka by se měly řeky postupně vracet k normálu. Hladiny mohou stoupat do noci na pátek, potom se podle předpovědi situace změní. "Má se ochladit a mrznout. To znamená, že se zastaví tání sněhu," řekl.

Vzestup hladin vodních toků v Pardubickém kraji se odpoledne zastavil. Podle Českého hydrometeorologického ústavu trval odpoledne nejnižší povodňový stupeň na Chrudimce v Přemilově, Třebůvce v Mezihoří a Hraničkách a Jevíčce v Chornicích. Hasiči také museli odstraňovat lokální následky srážek. Podle Povodí Labe se průtoky na tocích v horských oblastech snižují a postupují níž. Přehrada Pařížov na Doubravě je plná, vodní nádrže Seč a Pastviny na 97 a 70 procent.

Na jihu Moravy byl první stupeň už od středy na Svratce ve Veverské Bítýšce i Brně. První stupeň se objevil také na Dyji. Měřicí místa na Dyji ovlivňují manipulace vodohospodářů na novomlýnských nádržích. "Na zvýšené průtoky jsme s předstihem reagovali zvýšením odtoků z vodních nádrží tak, abychom byli připraveni zachytit případné povodňové průtoky," uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Na první povodňový stupeň se v regionu během čtvrtka dostaly i Křetínka nebo Bobrůvka, z níž soutokem s Libochovkou vzniká Loučka.

Předpověď ČHMÚ očekávala ve čtvrtek v Česku ještě ojediněle déšť. Přeháňky a slabý déšť předpověděli meteorologové také pro noc na pátek i v pátek během dne.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Při výbuchu bomby v blízkosti školy v Kábulu zemřelo nejméně 25 lidí, dalších 50 jich bylo zraněno. Informovalo o tom afghánské ministerstvo vnitra.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Würzburg se exsparťanem Haškem sestoupil do třetí bundesligy

Fotbalisté Würzburgu, mezi které patří i český záložník Martin Hašek, se po jediné sezoně ve druhé lize vrátili do třetí bundesligy. O jejich sestupu rozhodla dnešní domácí prohra 1:3 s Osnabrückem.

Würzburg v dosavadních 32 zápasech získal 21 bodů a na posledním místě dvě kola před koncem ztrácí na záchranu nesmazatelných devět bodů. Hašek, který do týmu Kickers přišel letos v lednu po roztržce se Spartou, dnes zůstal jen mezi náhradníky.

Další zprávy