Archeologové objevili na hradě Lipnici vlčí jámu ze 14. století. Je to pozůstatek padacího mostu

ČTK ČTK
7. 5. 2017 15:52
Archeologové objevili na hradě Lipnici na Havlíčkobrodsku takzvanou vlčí jámu neboli zděnou šachtu. Nález pochází z první poloviny 14. století, tedy z počátku budování hradu. Podle kastelána Marka Hanzlíka je vlčí jáma důkazem, že byl hrad Lipnice neobvykle kvalitně postaven. Archeologický průzkum na Lipnici předchází rekonstrukci přístupové cesty a nádvoří hradu. Letos a příští rok se do této památky plánují investice v hodnotě až 22 milionů korun.
Hrad Lipnice.
Hrad Lipnice. | Foto: www.czechtourism.cz

Lipnice nad Sázavou (Havlíčkobrodsko) - Při záchranném archeologickém průzkumu na hradě Lipnici na Havlíčkobrodsku byla v hradní bráně objevena takzvaná vlčí jáma.

Zděná šachta sloužila při zvednutí padacího mostu k zaklopení vnitřní části padacího mostu pod úroveň vjezdu. Nález pochází z první poloviny 14. století. ČTK to oznámil kastelán Marek Hanzlík.

"Vlčí jáma pochází z počátků budování hradu a je dokladem neobvykle kvalitní stavební produkce při zakládání hradu Lipnice. Zpřesňuje naše znalosti o původní podobě lipnického hradu a jeho obranného systému," řekl Hanzlík.

Tento podle něj jedinečný nález však musí být po zdokumentování opět zasypán.

Archeologický průzkum na Lipnici předchází rekonstrukci přístupové cesty a nádvoří hradu. Zároveň se pracuje na opravě druhého patra Thurnovského paláce, věže Samson a hradní vrátnice včetně fasád paláce.

"Práce budou trvat po celý rok, ale jen minimálně omezí návštěvnický provoz," uvedl Hanzlík.

Dělníci zatím s pomocí těžké techniky vybagrovali plochu nádvoří, položili nové rozvody, vytvořili podkladovou vrstvu a položili dlažbu. Práce pokračují opravou přístupové cesty k hradu.

Dosavadní betonové panely, které tvoří cestu už 50 let, nahradí dlažba z kamenných odseků. Podstatná část přístupové cesty by měla být opravená do začátku hlavní turistické sezony.

Na Lipnici se letos plánují investice zhruba 13 milionů korun. Dalších devět milionů je připraveno na rok 2018. Na opravy památek ve správě Národního památkového ústavu na Vysočině je letos určeno zhruba 22 milionů korun. Loni to bylo kolem pěti milionů.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy