Znalec obhajoby v kauze Kramný: Není možné dokázat, že se zabíjelo proudem

ČTK ČTK
23. 9. 2015 17:36
Expert obhajoby Stanislav Kalivoda zpochybnil závěry posudku, který vypracoval znalec Karel Skokanský. Kalivoda uvedl, že Skokanského závěry, že se zabíjelo proudem, jsou irelevantní vzhledem k tomu, že sám nebyl na místě a neprovedl tam měření. Znalec Skokanský u soudu dříve uvedl, že k tomu, aby někdo mohl zabíjet proudem, nepotřebuje nějaké zvláštní dovednosti. U soudu vypovídala také žena, která s rodinou bydlela ve stejném hotelu.
Petr Kramný
Petr Kramný | Foto: ČTK

Ostrava - Expert na elektrotechniku Stanislav Kalivoda, najatý obhájkyní Petra Kramného obžalovaného z vraždy manželky a dcery na dovolené v Egyptě, ve středu u Krajského soudu v Ostravě zpochybnil závěry znalce Karla Skokanského.

Ten vypracoval znalecký posudek, na kterém stojí obžaloba a potvrzuje, že vražda elektrickým proudem byla možná. Kalivoda vychází z toho, že kolega nebyl na místě a neprovedl tam měření. Takové pochybnosti už dříve Skokanský odmítl.

"Pokud nebyl na místě, jeho závěry jsou pro účely trestního řízení irelevantní," řekl dnes Kalivoda, kterého nechala předvolat obhájkyně Kramného Jana Rejžková. Podle něj znalci musí vždy vycházet z relevantních důkazů. "Být na místě je důležité. Věci musíme prověřit a až pak vyslovit nějaký úsudek," uvedl Kalivoda.

Samotné závěry kolegy Skokanského ale nezpochybnil. "Nevylučuji žádné jeho závěry," řekl Kalivoda. Tvrdí však, že se s nimi nemůže ztotožnit. Údajně vycházejí jen z domněnek a hypotéz. "Připadá mi to, že tady jsou hledány cesty, jak to mohlo být. Vybrala se cesta, která je uskutečnitelná. Jsou to ale pouze hypotézy, na kterých nemůžu stavět," řekl.

S tím Skokanský nesouhlasí: "Použiju jeho termínu, je to irelevantní. Nic to nemění na tom, co jsme napsali," řekl.

Zabít ženy proudem? Proveditelné, míní znalec

S verzí o zásahu elektrickým proudem přišli ostravští experti, kteří pitvali těla po jejich převozu do Česka. Tvrdí, že Češky zemřely na následky zástavy srdce po zásahu elektrickým proudem. Podle Skokanského to bylo v egyptském hotelovém pokoji proveditelné. Síť v hotelovém pokoji byla natolik silná, že mohla být smrtící.

"K zásahu proudem mohlo dojít třeba úpravou nějaké napájecí šňůry, například do mobilního telefonu či holicího strojku. Stačila by k tomu i prodlužovací šňůra," uvedl znalec. Podle něj by výroba takového smrtícího zařízení netrvala dlouho. "Pro manuálně zručného člověka by to byla otázka několika minut," řekl Skokanský.

U soudu vypovídala i žena, která s rodinou bydlela ve stejném hotelu. S Kramnými se setkávali, protože osmiletá dcera obžalovaného si hrála s její vnučkou.

"Jednou jsem mluvila s Klárkou. Viděla jsem, že tam paní Kramná leží na lehátku, tak jsem se ptala: co mamka? Řekla, že ji trochu bolí bříško, ale to nebylo nic zvláštního, tak jsem tomu nepřidávala váhu," uvedla svědkyně. O jiných problémech zdravotních či vztahových nevěděla nic.

O smrti ženy a dcery se dozvěděla od delegátky. "Řekla nám, že jsou mrtvé. Že neznají důvod. Ptala jsem se pak ještě několikrát, z čeho to bylo. Říkala, že neví, jestli z jídla nebo z pití. Do konce dovolené jsme pak raději moc nejedli," řekla turistka. Kramného prý potkala v areálu hotelu i po smrti jeho blízkých. Uvedla, že nějakých emocí si na něm nevšimla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy