Znalec obhajoby v kauze Kramný: Není možné dokázat, že se zabíjelo proudem

ČTK ČTK
23. 9. 2015 17:36
Expert obhajoby Stanislav Kalivoda zpochybnil závěry posudku, který vypracoval znalec Karel Skokanský. Kalivoda uvedl, že Skokanského závěry, že se zabíjelo proudem, jsou irelevantní vzhledem k tomu, že sám nebyl na místě a neprovedl tam měření. Znalec Skokanský u soudu dříve uvedl, že k tomu, aby někdo mohl zabíjet proudem, nepotřebuje nějaké zvláštní dovednosti. U soudu vypovídala také žena, která s rodinou bydlela ve stejném hotelu.
Petr Kramný
Petr Kramný | Foto: ČTK

Ostrava - Expert na elektrotechniku Stanislav Kalivoda, najatý obhájkyní Petra Kramného obžalovaného z vraždy manželky a dcery na dovolené v Egyptě, ve středu u Krajského soudu v Ostravě zpochybnil závěry znalce Karla Skokanského.

Ten vypracoval znalecký posudek, na kterém stojí obžaloba a potvrzuje, že vražda elektrickým proudem byla možná. Kalivoda vychází z toho, že kolega nebyl na místě a neprovedl tam měření. Takové pochybnosti už dříve Skokanský odmítl.

"Pokud nebyl na místě, jeho závěry jsou pro účely trestního řízení irelevantní," řekl dnes Kalivoda, kterého nechala předvolat obhájkyně Kramného Jana Rejžková. Podle něj znalci musí vždy vycházet z relevantních důkazů. "Být na místě je důležité. Věci musíme prověřit a až pak vyslovit nějaký úsudek," uvedl Kalivoda.

Samotné závěry kolegy Skokanského ale nezpochybnil. "Nevylučuji žádné jeho závěry," řekl Kalivoda. Tvrdí však, že se s nimi nemůže ztotožnit. Údajně vycházejí jen z domněnek a hypotéz. "Připadá mi to, že tady jsou hledány cesty, jak to mohlo být. Vybrala se cesta, která je uskutečnitelná. Jsou to ale pouze hypotézy, na kterých nemůžu stavět," řekl.

S tím Skokanský nesouhlasí: "Použiju jeho termínu, je to irelevantní. Nic to nemění na tom, co jsme napsali," řekl.

Zabít ženy proudem? Proveditelné, míní znalec

S verzí o zásahu elektrickým proudem přišli ostravští experti, kteří pitvali těla po jejich převozu do Česka. Tvrdí, že Češky zemřely na následky zástavy srdce po zásahu elektrickým proudem. Podle Skokanského to bylo v egyptském hotelovém pokoji proveditelné. Síť v hotelovém pokoji byla natolik silná, že mohla být smrtící.

"K zásahu proudem mohlo dojít třeba úpravou nějaké napájecí šňůry, například do mobilního telefonu či holicího strojku. Stačila by k tomu i prodlužovací šňůra," uvedl znalec. Podle něj by výroba takového smrtícího zařízení netrvala dlouho. "Pro manuálně zručného člověka by to byla otázka několika minut," řekl Skokanský.

U soudu vypovídala i žena, která s rodinou bydlela ve stejném hotelu. S Kramnými se setkávali, protože osmiletá dcera obžalovaného si hrála s její vnučkou.

"Jednou jsem mluvila s Klárkou. Viděla jsem, že tam paní Kramná leží na lehátku, tak jsem se ptala: co mamka? Řekla, že ji trochu bolí bříško, ale to nebylo nic zvláštního, tak jsem tomu nepřidávala váhu," uvedla svědkyně. O jiných problémech zdravotních či vztahových nevěděla nic.

O smrti ženy a dcery se dozvěděla od delegátky. "Řekla nám, že jsou mrtvé. Že neznají důvod. Ptala jsem se pak ještě několikrát, z čeho to bylo. Říkala, že neví, jestli z jídla nebo z pití. Do konce dovolené jsme pak raději moc nejedli," řekla turistka. Kramného prý potkala v areálu hotelu i po smrti jeho blízkých. Uvedla, že nějakých emocí si na něm nevšimla.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Veřejné slyšení k údajnému střetu zájmů a dotační politice EU chystají na duben senátoři

Senátní komise pro posouzení auditů Evropské komise chce koncem dubna uspořádat veřejné slyšení, které se má týkat dotační politiky EU a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda komise Zdeněk Nytra z klubu ODS ve čtvrtek řekl, že slyšení by se mělo konat 28. dubna.

Pozván na něj bude i ministerský předseda, který střet zájmů popírá a účast přímo na jednání komise odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy