Znalec: Kramného manželka se spíše otrávila jídlem. Nemusela ji zabít elektřina

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 11. 2015 17:21
Znalec obhajoby Radek Matlach ve čtvrtek u soudu s Petrem Kramným uvedl, že jeho ženu v Egyptě nemusel nutně zabít proud. "Fixovat se na úraz elektrickým proudem je zavádějící," řekl Matlach. U obou mrtvých byl prý nalezen zánět v oblasti střeva, což by mohlo ukazovat třeba na otravu z potravy. Znalkyně Markéta Smatanová posudek obhajoby označila za zmatečný a zavádějící. Experti, kteří v Česku prováděli pitvu, přišli s verzí, že žena s dcerou zemřely po zásahu elektrickým proudem.
Petr Kramný
Petr Kramný | Foto: ČTK

Ostrava - Znalec obhajoby Radek Matlach ve čtvrtek u soudu s Petrem Kramným uvedl, že jeho ženu v Egyptě zabila spíše infekce než elektřina. Zásah elektrickým proudem ale nevyloučil.

Znalec obžaloby naopak tvrdí, že Kramného manželku zabil proud.  Znalkyně Markéta Smatanová posudek obhajoby označila za zmatečný a zavádějící. Kramný je obžalován z toho, že předloni na dovolené v Egyptě zavraždil svou manželku a dceru.

"Máme tady dvě verze. Jedna je postavena na selhání srdce po zásahu elektrickým proudem. Při našem zkoumání jsme ale nenašli nic, co by ji potvrzovalo. Naopak jsme našli řadu poznatků, které potvrzují variantu infekce či otravy," uvedl znalec Matlach, který na posudku pracoval s dalším expertem Igorem Fargašem. Hovoří například o nálezech zánětlivých ložisek ve střevě, plicích či na srdečním svalu.

Smatanová uvedla, že nový posudek nepřinesl žádná nová zjištění. "Na našich závěrech setrváváme a to v celém rozsahu. Posudek je zmatečný a zavádějící. V různých otázkách je na stejnou problematiku odpovězeno protichůdně. Posudek je navíc věcně nesprávný. Vychází z mylných podkladů a z nesprávně vyhodnocených nálezů," řekla.

Podle Matlacha by zásah elektrickým proudem na tělech mrtvých zanechal výraznější stopy. Tvrdí také, že náhlé selhání srdce vylučují i nálezy otoků na dalších orgánech. "Musím říct, že úraz elektrickým proudem je krajně nepravděpodobný," uvedl.

Podle něj by bylo v tomto případě neprofesionální jednoznačně určit příčinu smrti. "Žádnou variantu nelze stoprocentně vyloučit ani stanovit," řekl.

Změny nalezené na těle Moniky Kramné podle něj nemusela způsobit elektřina. "Mohly vzniknout jak vyšší teplotou, tak podchlazením. Těla byla po smrti zmrazena a morfologické změny lze vysvětlit i tímto způsobem. Fixovat se na úraz elektrickým proudem, když k tomu nemáme další podklady, je zavádějící," řekl Matlach.

Ne nutně elektrický proud

Poukázal také na to, že známky, které podle jiného znalce svědčí o zásahu elektrickým proudem, byly nalezeny jen na těle Kramného manželky.

"Na těle dcery nebylo zjištěno nic, co by vůbec svědčilo pro to, abychom mohli dojít k podezření, že šlo o úraz elektrickým proudem," uvedl. U obou mrtvých byl prý nalezen zánět v oblasti střeva, což by mohlo ukazovat třeba na otravu z potravy.

Případ nepovažuje ve své praxi za nejsložitější. "Je to jeden ze zpackaných případů. Tím nemyslím nic osobního. Řada věcí je nešťastných. Že ti lidé nezemřeli tady, že proběhla nějaká pitva, která proběhla v jiném režimu, než jsme v Čechách zvyklí," uvedl.

Experti, kteří v Česku prováděli pitvu, přišli s verzí, že žena s dcerou zemřely po zásahu elektrickým proudem. Vycházejí ze stop, které údajně elektřina v těle a na těle Kramného manželky zanechaly. Obhajoba se zase kloní ke zjištěním egyptských patologů, podle nichž obě Češky zemřely na následky dehydratace.

Vyšetřování probíhalo zcela podle zákona, tlaky veřejnosti na rozhodování soudu mít vliv nemůžou, tvrdí advokátka Klára Long Slámová o kauze Petra Kramného. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy