Zloděj ukradl drahý ultrazvuk, nevěděl ale, k čemu slouží. Přístroj za 300 tisíc hodil do kontejneru

ČTK ČTK
21. 12. 2017 12:06
Muž, který drahý přístroj ukradl, je recidivista. Podle kriminalistů letos od dubna do září třicetkrát vloupal do různých domů, bytů a firem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Ostrava - Moravskoslezská policie dopadla přímo při činu recidivistu, který se podle kriminalistů letos od dubna do září třicetkrát vloupal do různých domů, bytů a firem. Způsobil škodu okolo milionu korun. Z jedné firmy údajně sebral ultrazvukový přístroj na zjišťování kvality materiálu za 300 tisíc korun. Když nepřišel na to, k čemu slouží, zařízení vyhodil.

"Jde o protřelého recidivistu. Naposledy vězení opustil letos v únoru," uvedl policista Patrik Heinzke. Hned v dubnu podle něj muž začal znovu krást. Do vybraných objektů se vloupával přes plastové okno, které vypáčil. "Uvnitř pak bral peníze, zlato, zájem měl i o elektrické stavební nářadí. To se pak snažil prodávat v bazarech a zastavárnách," uvedl policista.

V několika případech lidé zloděje při činu vyrušili. Vždy stihl utéct, ale díky svědectví policisté získali popis zloděje. Podle něj pak identifikovali pachatele, kterého začali sledovat. Recidivistu pak v září přistihli přímo při činu.

"Zajímavostí je, že v jednom případě odcizil ultrazvuk na určování kvality materiálů. Cena přístroje je asi 300 tisíc korun. Netušil ale, jak se používá. Nevěděly to ani osoby, kterým se snažil zařízení prodat. Když neuspěl, přístroj vyhodil do kontejneru," řekl kriminalista. Asi dvacetikilogramový černý kufr se policistům zatím nepodařilo najít.

 

Právě se děje

před 57 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy