Žalobce chce pro Kramného výjimečný trest 30 let vězení. Mediální lynč, brání se Kramný

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 12. 2015 17:05
Státní zástupce Vít Legerský žádá pro Petra Kramného obžalovaného z vraždy manželky a dcery v Egyptě výjimečný trest na samé horní hranici, tedy 30 let vězení. Obhájkyně Jana Rejžková bude pro svého klienta žádat zproštění viny a propuštění z vazby. Matka s dcerou podle státního zástupce zemřely rukou toho, který je měl chránit, protože neunesl hrozbu konce manželského vztahu. Kramný od počátku vinu popírá, tvrdí, že všichni tři měli žaludeční problémy.
Petr Kramný
Petr Kramný | Foto: ČTK

Ostrava - Státní zástupce Vít Legerský žádá pro Petra Kramného obžalovaného z vraždy manželky a dcery v Egyptě výjimečný trest 30 let vězení.

Obhájkyně Jana Rejžková chce pro svého klienta naopak zproštění viny a propuštění z vazby. Po jejich závěrečných řečech soudkyně odročila soud na 7. ledna 2016, kdy hodlá vynést rozsudek.

Legerský u soudu řekl, že Kramnému bylo jednoznačně prokázáno spolehlivou soustavou nepřímých důkazů, že své blízké zabil elektrickým proudem. Podle obhájkyně Rejžkové důkazy svědčí o Kramného nevině.

Sám Kramný ve své závěrečné řeči řekl, že je nevinný a že dosud nikdo nedokázal vysvětlit, jak jeho manželka a dcera zemřely.

Závěrečná řeč státního zástupce před senátem Krajského soudu v Ostravě trvala přes tři hodiny. "Z důkazů předvedených před soudem lze učinit jediný možný závěr, a to závěr o vině obžalovaného," řekl státní zástupce.

Ten, kdo je měl chránit

Matka s dcerou podle něj zemřely rukou toho, který je měl chránit, protože neunesl hrozbu konce manželského vztahu. Kramný od počátku vinu popírá, tvrdí, že všichni tři měli žaludeční problémy. Legerský dnes řekl, že výpověď obžalovaného je ve všech podstatných bodech vyvrácena.

O egyptském lékaři, který jako příčinu smrti připouští dehydrataci, Legerský řekl, že odvedl povrchní práci. Za vadný označil státní zástupce i posudek, který nechala vypracovat obhajoba.

Znalci v něm jako nejpravděpodobnější příčinu smrti uvedli otravu z jídla. Jedinou možnou příčinou smrti ženy a dívky podle Legerského je zásah elektrickým proudem, což je verze, kterou přednesli znalci z ostravského ústavu soudního lékařství a potvrdil revizní posudek, jejž dal vypracovat soud.

"Konkrétní mechanismus, kterým poškozené usmrtil, zná jen on (obžalovaný) sám," řekl státní zástupce. Nemohlo ale podle něj dojít k zásahu elektrickým proudem nešťastnou náhodou, šlo o úmysl.

Obžalovaný se podle něj snažil vytvořit verzi, že za otravou mohla být jeho manželka. "Jsem skálopevně přesvědčený, že skutečně milující manžel a otec by se k takovému obvinění nesnížil," řekl státní zástupce.

"Necítí vinu ani bolest"

Podle Legerského je z dokazování zřejmé, že obžalovaný zcela necítí vinu za smrt poškozených, ale ani bolest nad jejich ztrátou. Státní zástupce se domnívá, že Kramný nejel do Egypta pevně rozhodnutý spáchat vražedný čin.

Na dovolenou se ale vydal s pocity zmaru z manželství, které nefungovalo tak, jak si představoval, a s myšlenkami na rozšířenou sebevraždu. O dovolené se pak těžce střetl s realitou.

"Měl dostatek času na přípravu i provedení útoku. Jeho záměr usmrtit směřoval k oběma poškozeným, jak vůči manželce, tak dceři," řekl Legerský. Pak podle něj Kramný nenašel odvahu zabít i sebe. Jako jedinou polehčující okolnost uvedl dosavadní bezúhonný život obžalovaného.

Rejžková řekla, že Kramný se na smrti své manželky a ženy nijak nepodílel a že mu to nijak prokázáno nebylo. V závěrečné řeči, která trvala asi tři hodiny, řekla, že důkazy hovoří pro nevinu obžalovaného.

Bez motivu

"Není prokázáno, že by se můj klient dopustil žalovaného jednání. Obžaloba nepředložila žádný přímý důkaz a důkazní nouzi nahradil státní zástupce znaleckými posudky," řekla Rejžková.

Celý případ je podle ní postaven na znaleckém posudku ostravského soudního lékařství a doplněn hypotetickým posudkem z oboru elektro. Naopak stěžejním důkazem ve prospěch Kramného jsou podle ní další znalecké posudky, tedy posudek, jejž předložila obhajoba, a revizní posudek.

Kramný podle ní k činu, z něhož je obviněný, neměl žádný motiv. Jeho manželství prý zdaleka nebylo rozvrácené, plánovali například koupi domu. "Neexistuje důkaz potvrzující, že by obžalovaný cítil zlobu vůči své manželce," řekla obhájkyně.

Nebyl podle ní předložen žádný důkaz, který by jejího klienta z přípravy vraždy usvědčoval. Rejžková připomněla, že není-li v důkazním řízení dosaženo jistoty, je nutno rozhodnout ve prospěch obviněného.

Kramný: mediální lynč

Kramný od počátku vinu popírá, tvrdí, že všichni tři měli žaludeční problémy. V závěrečné řeči řekl, že udělal dvě chyby: první byla, že nezajistil převoz svých blízkých do nemocnice, a druhá, že se obrátil na bulvár. Média podle něj celý případ výrazně ovlivnila. Ovlivněni byli i svědci, kteří si přečetli, co kdo v soudní síni vypovídal, a následující den tomu svou výpověď přizpůsobili.

Svou kauzu nazval mediálním lynčem, z nějž vyšel jako "vraždící monstrum Kramný". Řekl, že nechápe, jak mohl soud dovolit, aby se veřejně probíral jeho duševní stav a sexuální život. "Jsem nevinný člověk, který se chce dozvědět, co způsobilo úmrtí mé manželky a dcery," řekl Kramný. Elektrický proud jako příčinu smrti označil za nesmysl.

Dcera s matkou zemřely předloni v červenci, podle egyptských úřadů na následky dehydratace, popřípadě otravy. Žádný jed ale tamní experti nenašli.

Těla po převozu do Česka pitvali znalci v Ostravě, kteří jsou přesvědčeni, že na tělech Moniky Kramné a její dcery našli stopy po zásahu elektrickým proudem. Na základě těchto zjištění policie Kramného obvinila a soud jej poslal do vazby. V té je Kramný už téměř dva roky.

 

Právě se děje

Další zprávy