Za chyby při sanaci lagun zaplatí Geosan 5,5 milionu

ČTK ČTK
5. 6. 2012 14:19
Rozhodnutí ministerstva životního prostředí je definitivní, už se nelze odvolat
Laguny po chemičce Ostramo.
Laguny po chemičce Ostramo. | Foto: Jan Langer

Ostrava - Za pochybení při sanaci lagun po bývalé chemičce Ostramo v Ostravě, které jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku, má Geosan Group zaplatit pokutu 5,5 milionu korun. Rozhodlo o tom ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Společnost porušila integrované povolení, když loni při překročení denního imisního limitu oxidu siřičitého nezastavila práce na zvápňování laguny.

Proti rozhodnutí se nelze dále odvolat, řekl mluvčí MŽP Matyáš Vitík. Společnost se sankcí nesouhlasí a považuje ji za nepřiměřenou.

Naní se Geosan Group podrobně seznamuje s rozhodnutím ministerstva. "Následně zváží možné další právní kroky, které mohou vyústit k podání správní žaloby," uvedla mluvčí Vlasta Končelová.

Firma musí pokutu zaplatit do 30 dnů od nabytí právní moci rozhodnutí, tedy do konce června.

Inspekce v únoru udělila 6 milionů

Nadlimitní množství oxidu siřičitého uniklo loni na podzim do ovzduší několikrát a obyvatelé Ostravy tak byli obtěžováni zápachem.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) obdržela několik stížností. S firmou zahájila správní řízení.

I přestože denní limit pro oxid siřičitý byl překročen opakovaně, splnila firma v dalších případech podmínky integrovaného povolení a nebyl důvod vést proti ní další správní řízení.

Inspekce v únoru udělila společnosti Geosan Group pokuty šest milionů korun. Společnost se proti nim odvolala. Pokutu dostala i za to, že při odtěžování kalů překročila denní kapacitu zařízení a provozovatel navíc toto plánované navýšení kapacity neohlásil krajskému úřadu.

Tuto část pokuty ve výši 500 000 korun však MŽP, které je odvolacím správním orgánem, zrušilo a vrátilo ji k novému projednání na ČIŽP.

200 000 tun ropných kalů

"Ministerstvo dospělo k závěru, že uložení správní sankce za potenciální delikt nelze pro jeho nedostatečnou a nejednoznačnou skutkovou kvalifikaci akceptovat a je nezbytné tento výrok zrušit a věc v příslušné části vrátit k novému projednání," vysvětlil Vitík.

Podle Končelové se v tomto případě ministerstvo ztotožnilo s názorem společnosti, že při ukládání pokut byly porušeny zásady správního trestání a firma byla potrestán za týž skutek dvakrát.

Laguny po bývalé chemičce Ostramo byly v provozu celé 20. století a bylo v nich podle původních předpokladů uloženo na 200 000 tun ropných kalů vyprodukovaných jako odpad z chemičky.

Dodatečné průzkumy ukázaly, že v naposledy odtěžované laguně číslo tři je kalů více, než se předpokládalo - zhruba 100 000 tun.

Spalování vzbuzuje nevoli obyvatel i ekologů

Moravskoslezský kraj však před časem odmítl žádost společnost Geosan Group, která chtěla produkt vyrobený z nebezpečných kalů dočasně skladovat v areálu Ostrama. Zatím tak není příliš jasné, jak bude likvidace staré ekologické zátěže pokračovat.

"Jsem rád, že pokuta je citelná, že to není nějaká symbolika. Znamená to, že v rámci dodržování podmínek, které byly stanoveny v rámci integrovaného povolení, byla uložena patřičná sankce," řekl k rozhodnutí MŽP náměstek hejtmana pro životní prostředí Miroslav Novák (ČSSD).

Prohlédněte si ropné kaly:

 

Sanaci lagun provádí pro státní podnik Diamo sdružení firem Čistá Ostrava. Vedoucí firmou sdružení je Geosan Group.

Palivo vyrobené z nebezpečných kalů se převáželo na skládku společnosti Celio v Litvínově a má být spáleno v cementárně Lafarge Cement v Čížkovicích na Litoměřicku, což v severních Čechách vzbuzuje vlnu nevole obyvatel i ekologických sdružení.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy