Za chyby při sanaci lagun zaplatí Geosan 5,5 milionu

ČTK ČTK
5. 6. 2012 14:19
Rozhodnutí ministerstva životního prostředí je definitivní, už se nelze odvolat
Laguny po chemičce Ostramo.
Laguny po chemičce Ostramo. | Foto: Jan Langer

Ostrava - Za pochybení při sanaci lagun po bývalé chemičce Ostramo v Ostravě, které jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku, má Geosan Group zaplatit pokutu 5,5 milionu korun. Rozhodlo o tom ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Společnost porušila integrované povolení, když loni při překročení denního imisního limitu oxidu siřičitého nezastavila práce na zvápňování laguny.

Proti rozhodnutí se nelze dále odvolat, řekl mluvčí MŽP Matyáš Vitík. Společnost se sankcí nesouhlasí a považuje ji za nepřiměřenou.

Naní se Geosan Group podrobně seznamuje s rozhodnutím ministerstva. "Následně zváží možné další právní kroky, které mohou vyústit k podání správní žaloby," uvedla mluvčí Vlasta Končelová.

Firma musí pokutu zaplatit do 30 dnů od nabytí právní moci rozhodnutí, tedy do konce června.

Inspekce v únoru udělila 6 milionů

Nadlimitní množství oxidu siřičitého uniklo loni na podzim do ovzduší několikrát a obyvatelé Ostravy tak byli obtěžováni zápachem.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) obdržela několik stížností. S firmou zahájila správní řízení.

I přestože denní limit pro oxid siřičitý byl překročen opakovaně, splnila firma v dalších případech podmínky integrovaného povolení a nebyl důvod vést proti ní další správní řízení.

Inspekce v únoru udělila společnosti Geosan Group pokuty šest milionů korun. Společnost se proti nim odvolala. Pokutu dostala i za to, že při odtěžování kalů překročila denní kapacitu zařízení a provozovatel navíc toto plánované navýšení kapacity neohlásil krajskému úřadu.

Tuto část pokuty ve výši 500 000 korun však MŽP, které je odvolacím správním orgánem, zrušilo a vrátilo ji k novému projednání na ČIŽP.

200 000 tun ropných kalů

"Ministerstvo dospělo k závěru, že uložení správní sankce za potenciální delikt nelze pro jeho nedostatečnou a nejednoznačnou skutkovou kvalifikaci akceptovat a je nezbytné tento výrok zrušit a věc v příslušné části vrátit k novému projednání," vysvětlil Vitík.

Podle Končelové se v tomto případě ministerstvo ztotožnilo s názorem společnosti, že při ukládání pokut byly porušeny zásady správního trestání a firma byla potrestán za týž skutek dvakrát.

Laguny po bývalé chemičce Ostramo byly v provozu celé 20. století a bylo v nich podle původních předpokladů uloženo na 200 000 tun ropných kalů vyprodukovaných jako odpad z chemičky.

Dodatečné průzkumy ukázaly, že v naposledy odtěžované laguně číslo tři je kalů více, než se předpokládalo - zhruba 100 000 tun.

Spalování vzbuzuje nevoli obyvatel i ekologů

Moravskoslezský kraj však před časem odmítl žádost společnost Geosan Group, která chtěla produkt vyrobený z nebezpečných kalů dočasně skladovat v areálu Ostrama. Zatím tak není příliš jasné, jak bude likvidace staré ekologické zátěže pokračovat.

"Jsem rád, že pokuta je citelná, že to není nějaká symbolika. Znamená to, že v rámci dodržování podmínek, které byly stanoveny v rámci integrovaného povolení, byla uložena patřičná sankce," řekl k rozhodnutí MŽP náměstek hejtmana pro životní prostředí Miroslav Novák (ČSSD).

Prohlédněte si ropné kaly:

 

Sanaci lagun provádí pro státní podnik Diamo sdružení firem Čistá Ostrava. Vedoucí firmou sdružení je Geosan Group.

Palivo vyrobené z nebezpečných kalů se převáželo na skládku společnosti Celio v Litvínově a má být spáleno v cementárně Lafarge Cement v Čížkovicích na Litoměřicku, což v severních Čechách vzbuzuje vlnu nevole obyvatel i ekologických sdružení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy