Výbuch v Karviné: OKD nemohla zabránit smrti tří havířů

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
11. 12. 2014 18:17
Vyplývá to z předběžných závěrů vyšetřování listopadového závalu. Finální protokol vypracuje Český báňský úřad do konce roku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: NWR

Praha - Důlní inspektoři po měsíci ukončili vyšetřování tragédie v Dole Karviná, při níž v listopadu po důlních otřesech zahynuli tři horníci.

Podle mluvčího společnosti OKD Marka Síbrta už vypovídali všichni svědci a předběžné výsledky šetření údajně nepotvrdily žádné pochybení na straně těžební společnosti.

"I přes mimořádná bezpečnostní protiotřesová opatření, která byla v oblasti realizována, byla příroda tentokrát silnější," řekl Síbrt pro Aktuálně.cz.

Že firma v době tragédie dodržela bezpečnostní opatření, potvrdili i vyšetřovatelé z Českého báňského úřadu. Jeho mluvčí Bohuslav Machek dodal, že místo nehody bylo zazděno a byla v něm zastavena těžba.

Bánští úředníci nyní zároveň zpracovávají finální protokol, který by měl být hotový ještě do Silvestra.

"Státní báňská správa v současnosti pracuje na závěrečném protokolu, který bude OKD podle předpisů doručen do konce roku 2014," upřesnil firemní mluvčí Síbrt. V závěru roku by také mělo dojít k definitivnímu vyčíslení škod.

K neštěstí došlo 14. listopadu krátce před polednem v černouhelném Dole Karviná, konkrétně v lokalitě Doubrava. Důl se otřásl a padající hornina a tlaková vlna usmrtily tři horníky - dva Čechy a jednoho Poláka. Devět dalších jejich kolegů bylo zraněno.

Oblast patří mezi doly, které jsou na otřesy rizikové a pro něž platí přísnější bezpečnostní opatření. "Snažíme se těmto důlním otřesům předcházet například preventivními odstřely," uvedl už dříve Marek Síbrt.

Spolumajitelem společnosti OKD je Zdeněk Bakala, vlastník vydavatelství Economia, pod nějž patří i deník Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Zátěžové testy ČNB opět prokázaly odolnost bank a pojišťoven

Dohledové zátěžové testy České národní banky letos opět prokázaly odolnost tuzemských bank a pojišťoven. Testování zahrnující téměř všechny banky a pojišťovny prokázalo, že oba sektory jsou odolné proti případnému nepříznivému ekonomickému vývoji. Testy ČNB provedla na základě dat ke konci roku 2018.

Zdroj: ČTK
Další zprávy