Výbuch v Karviné: OKD nemohla zabránit smrti tří havířů

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
11. 12. 2014 18:17
Vyplývá to z předběžných závěrů vyšetřování listopadového závalu. Finální protokol vypracuje Český báňský úřad do konce roku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: NWR

Praha - Důlní inspektoři po měsíci ukončili vyšetřování tragédie v Dole Karviná, při níž v listopadu po důlních otřesech zahynuli tři horníci.

Podle mluvčího společnosti OKD Marka Síbrta už vypovídali všichni svědci a předběžné výsledky šetření údajně nepotvrdily žádné pochybení na straně těžební společnosti.

"I přes mimořádná bezpečnostní protiotřesová opatření, která byla v oblasti realizována, byla příroda tentokrát silnější," řekl Síbrt pro Aktuálně.cz.

Že firma v době tragédie dodržela bezpečnostní opatření, potvrdili i vyšetřovatelé z Českého báňského úřadu. Jeho mluvčí Bohuslav Machek dodal, že místo nehody bylo zazděno a byla v něm zastavena těžba.

Bánští úředníci nyní zároveň zpracovávají finální protokol, který by měl být hotový ještě do Silvestra.

"Státní báňská správa v současnosti pracuje na závěrečném protokolu, který bude OKD podle předpisů doručen do konce roku 2014," upřesnil firemní mluvčí Síbrt. V závěru roku by také mělo dojít k definitivnímu vyčíslení škod.

K neštěstí došlo 14. listopadu krátce před polednem v černouhelném Dole Karviná, konkrétně v lokalitě Doubrava. Důl se otřásl a padající hornina a tlaková vlna usmrtily tři horníky - dva Čechy a jednoho Poláka. Devět dalších jejich kolegů bylo zraněno.

Oblast patří mezi doly, které jsou na otřesy rizikové a pro něž platí přísnější bezpečnostní opatření. "Snažíme se těmto důlním otřesům předcházet například preventivními odstřely," uvedl už dříve Marek Síbrt.

Spolumajitelem společnosti OKD je Zdeněk Bakala, vlastník vydavatelství Economia, pod nějž patří i deník Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 28 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy