Vyšetřování nehody u Studénky skončilo, státní zástupce chce pro řidiče kamionu 10 let vězení

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 12. 11. 2015 16:31
Skončilo vyšetřování tragické nehody kamionu a vlaku Pendolino u Studénky, při které v červenci zemřeli tři lidé a osmnáct jich bylo zraněno. Státní zástupce Aleš Boháč ve čtvrtek podal obžalobu na polského řidiče kamionu. Muži hrozí až 10 let ve vězení. Ukončení vyšetřování dlouho bránilo to, že policie nemohla vyslechnout zraněného strojvedoucího. Kdy soud začne případ řešit, ještě není jasné. "Pokud se senát se spisem seznámí rychle, je možné, že to bude ještě letos. V opačném případě předpokládám leden příštího roku," řekl Boháč
Nehoda ve Studénce
Nehoda ve Studénce | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Skončilo vyšetřování tragické nehody u Studénky, při které v červenci zahynuli tři lidé. Státní zástupce Aleš Boháč podle serveru Lidovky.cz ve čtvrtek podal obžalobu na polského řidiče kamionu, který zůstal stát na přejezdu v prostoru mezi závorami.

"Nedošlo tam ke změně právní kvalifikace. Obecně vám mohu říct, že ta trestní sazba je až do deseti let,“ dodal Boháč.

Případem se bude zabývat Okresní soud v Novém Jičíně, ke kterému Boháč obžalobu podal. Do měsíce musí senát tohoto soudu nařídit první jednání, a to v otázce prodloužení vazby obžalovaného muže.

Kdy soud začne řešit samotnou nehodu, jasné ještě není. "Pokud se senát se spisem seznámí rychle, je možné, že to bude ještě letos. V opačném případě předpokládám leden příštího roku," řekl Boháč

Ukončení vyšetřování dlouho bránilo to, že policie nemohla vyslechnout zraněného strojvedoucího. V minulých dnech se jeho zdravotní stav zlepšil a kriminalisté ho vyslechli. Byl to poslední důkaz potřebný pro uzavření vyšetřování. Boháč nechtěl komentovat, co výslech přinesl.

Polský řidič obviněný z obecného ohrožení z nedbalosti zůstává ve vazbě, do níž ho soud poslal krátce po nehodě. V říjnu soud rozhodl o jejím prodloužení.

Nehoda se stala 22. července brzy ráno. Polský řidič vjel na přejezd se závorami na červenou. Když mu závory zahradily cestu, zůstal stát, místo toho, aby je prorazil. Krátce na to do něj ve vysoké rychlosti narazil vlak Pendolino. Při nehodě zemřeli tři lidé a osmnáct jich bylo zraněno.

Červencová nehoda se stala jen na dohled od místa, kde před lety při jiném železničním neštěstí také umírali lidé. Do trosek zříceného mostu 8. srpna 2008 narazil mezinárodní rychlík Comenius. Nehoda si vyžádala osm mrtvých a desítky zraněných. Viník zatím nebyl určen, soud se stále táhne. Obžalováno je osm manažerů a pracovníků firem, které most opravovaly, a jeden úředník.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy