Výbuch v Paskově zavinila porucha plynového potrubí

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 11. 2014 13:55
Vyšetřování policistů a hasičů vyloučilo výbuch unikajícího plynového rozvodu v domě i úmyslné odpálení trhaviny. Exploze na celním úřadě si vyžádala devět zraněných.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Paskov (Frýdecko-Místecko) - Úterní výbuch v Paskově na Frýdecko-Místecku zavinil únik plynu z nedalekého plynového potrubí vedoucího pod zemí. ČTK to potvrdil mluvčí frýdecko-místecké policie Vlastimil Starzyk. 

Potrubí patří společnosti Green Gas DPB, která v areálu bývalé šachty Dolu Paskov těží důlní plyn a využívá jej na vytápění domů v Paskově. Při výbuchu se zranilo devět lidí. Čtyři z nich vážně.

"Tlakové zkoušky potvrdily netěsnost potrubí. Jde pravděpodobně o příčinu výbuchu. Vyšetřování ale ještě pokračuje," řekl mluvčí společnosti Jaroslav Baďura. Situaci nechtěl více komentovat. Tlakové zkoušky, kdy se do prázdného potrubí vžene zabarvený neškodný plyn, firma provedla v úterý. Najala si na ně báňské záchranáře společnosti OKD.

Policie a hasiči se už během úterka zabývali několika verzemi. Některé z nich už vyloučili. Mimo jiné výbuch plynu unikajícího z rozvodu v domě, protože zjistili, že v objektu plyn zavedený není. Policejní pyrotechnik konstatoval, že nepřichází do úvahy ani úmyslné odpálení trhaviny. Verzi s výbuchem nahromaděného metanu zase považují za nemožnou zástupci OKD. Podle nich není lokalita poddolovaná.

Poslední možností, kterou se policie nyní zabývá, zůstává únik plynu z potrubí, které vede pod zemí v těsné blízkosti budovy, kde sídlí i celní úřad. "Dnešního dne pokračuje na místě výbuchu budovy Celního úřadu v Paskově šetření. Po tlakových zkouškách nyní provádíme zejména sondáže a odborná měření. Jejich cílem je zjistit přesné příčiny a okolnosti exploze. Je zřejmé, že výbuch způsobil plyn, a právě těmito měřeními chceme přesně lokalizovat a určit zdroj nahromaděného plynu," vysvětlil policejní mluvčí.

Při výbuchu a následném požáru se zranilo celkem devět lidí. Šest z nich je v péči lékařů popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice. "Čtyři pacienti jsou stále na jednotce intenzivní péče. Udržujeme je v umělém spánku," řekl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Stav tří z těchto zraněných lékaři označili za vážný. Čtvrtá pacientka je v kritickém stavu. Utrpěla popáleniny na 75 procentech těla.

Další dva pacienti hospitalizovaní v popáleninovém centru jsou na běžném pokoji. Jejich stav není vážný. Je možné, že po dnešní vizitě budou propuštěni do domácího léčení. Zbývající tři zranění utrpěli lehká poranění.

Exploze budovou otřásla kolem 08:00. Policie evakuovala 30 lidí a uzavřela okolí. Dvoupodlažní objekt, kde nastala exploze, stojí na okraji přepravního terminálu v Paskově. Ten se nachází v těsném sousedství dnes už nefungující šachty Dolu Paskov. V budově, která patří přepravní společnosti AWT, byly kanceláře. Některé využívá přímo firma, další pak celníci či soukromé firmy, které vyřizují celní deklarace například pro vývoz zboží do zahraničí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy