Vláda dá 750 milionů na vznik průmyslové zóny v Karviné

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 7. 2015 16:57
Celkové náklady na vybudování zóny Nad Barborou se odhadují na 1,2 miliardy korun.
Průmyslová zóna, ilustrační foto
Průmyslová zóna, ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Vláda na svém výjezdním zasedání v Ostravě schválila vznik průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné. Stát do zóny, která se bude budovat v letech 2016 až 2018, vloží až 750 milionů korun.

Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Celkové náklady na vybudování zóny Nad Barborou se odhadují na 1,2 miliardy korun.

"Je evidentní, že kraj pro to, aby vytvářel nová pracovní místa zejména jako náhradu za pracovní místa v utlumovaných odvětvích, tak potřebuje nové připravené rozvojové plochy pro investory," řekl Sobotka. 

V posledních měsících se podle něj podařilo v posledních týdnech přilákat do kraje několik investorů, například společnost Hyundai Mobis, která postaví svou továrnu v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku.

Po zaplnění mošnovské zóny by právě zóna v Karviné měla být místem, které bude stát investorům nabízet.

Mělo by vzniknout 2000 pracovních míst

Jde o takzvaný brownfield, areál po bývalém Dole Barbora v Karviné-Dolech. Po přestavbě na průmyslovou zónu by tam mělo v dalších letech vzniknout až 2000 pracovních míst. Zóna má rozlohu téměř 90 hektarů a nachází se na území mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou.

Vytváření nových pracovních míst právě v této oblasti je pro Moravskoslezský kraj velmi důležité, protože Karvinsko patří k okresům s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. Na konci června tam činil podíl nezaměstnaných 11,3 procenta.

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl, že schválit závazný plán financování zóny Nad Barborou se podařilo po téměř pětiletém úsilí.

"My počítáme, že průmyslová zóna Nad Barborou bude vyčleněna pro příchod nového strategického investora s kapacitou cca 2000 pracovních míst," řekl Novák. Zónu podle něj navíc bude možné v budoucnosti rozšířit až na 300 hektarů.

Dotaci až 750 milionů korun na vybudování zóny Nad Barborou schválila česká vláda už jednou, a to v říjnu 2013.

Tehdejší vláda premiéra Jiřího Rusnoka ji zařadila mezi projekty strategických průmyslových zón, její vybudování mělo patřit mezi protikrizová opatření pro Moravskoslezský kraj.

Slíbené peníze ale kraj nedostal. Nynější ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) pak řekl, že tehdejší vláda se v podstatě nestarala o to, kde se peníze na vybudování zóny vezmou.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy