Video: Odborníci potvrdili, že Krnov zasáhlo tornádo

ČTK ČTK
19. 6. 2013 15:50
Osm lidí utrpělo lehká poranění, řekla ve středu starostka města Alena Krušinová
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Krnov (Bruntálsko) - Krnovem se v úterý odpoledne prohnalo tornádo. Na místě to zjistili experti z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Ostravě.

Vír způsobil škody na pětikilometrové trase. Zničil střechy na víc jak 40 domech, lámal stromy. V lese způsobil rozsáhlé polomy. Škody ještě nebyly vyčísleny, řekl pracovník ČHMÚ Pavel Lipina.

"Můžeme s jistotou říci, že se jednalo skutečně o tornádo. Svědčí o tom stopy, které jsme na místě zajistili. Především ukroucené kmeny stromů," řekl Lipina.

Tornádo se podle něj zformovalo na okraji Krnova u silnice vedoucí na Krásné loučky. Odtud postupovalo k osadě Ježník. Zde poničilo střechy čtyř domů. Obrovské škody způsobilo v lese. "Tam jsme objevili opravdu obrovský polom," řekl Lipina.

Dál pak vír pokračoval k jihu. Přes les a pole se dostal k městské části Kostelec. Tam ve velkém rozsahu zasáhl lidská obydlí. Celkem tam je poškozeno 40 domů. Tornádo pak pokračovalo dál a sílu ztratilo u silnice vedoucí k Láryšovu.

Podle Lipiny není tornádo v klimatických podmínkách České republiky úplně běžné. "Objeví se v Česku i třikrát do roka. Mnohdy si je ale média ani nevšimnou, protože se přežene třeba lesem či přes louky," řekl.

Osm lidí bylo zraněno

Poničené střechy hasiči v Krnově v noci provizorně zajistili plachtami. Osm lidí utrpělo lehká poranění.

Smršť zničila velkou část lesů v okolí Krnova. Do některých lokalit je nyní zakázán vstup. Lesy ČR hlásí škody na 18 hektarech, což by mohlo být až 6000 metrů krychlových dřeva. Městské lesy jsou poškozeny na 15 hektarech.

Škody budou teprve vyčísleny. Stejně tak bude teprve vyčísleny škody na dalším městském a soukromém majetku. "Přesnější čísla budeme mít předpokládám v pátek dopoledne. Odhaduji, že škody se vyšplhají na několik desítek milionů korun," řekla starostka.

"Musíme poděkovat hasičům. Tři desítky lidí pracovaly v noci na zajištění střech. Hasiči přivezli 130 plachet a 116 jich použili. V 05:00 byly všechny střechy přikryté. Byl to koncert," řekla starostka města Alena Krušinová .

Do nejvíce poničené části Kostelec město dopoledne přistaví kontejnery. Lidé začnou uklízet. Havarijní čety energetické společnosti už od rána na místě pracují na obnovení dodávek elektřiny.

Dva muži skončili v nemocnici

Během noci na místě pracovalo 120 hasičů z jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z celého Moravskoslezského kraje. "Přírodní živel si vyžádal osm zraněných osob, především lehčího charakteru, zranění byla ošetřena na místě. Pouze dva muži z Kostelce skončili v nemocnici s podezřením na vážnější zranění rukou a hlavy," řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Policejní mluvčí Soňa Štětínská sdělila, že nad zasaženou oblastí bude ve středu ještě létat policejní vrtulník, který bude monitorovat situaci a případně pátrat po lidech v neprostupných terénech.

Do oprav střech se podle něj pustili jak vycvičení hasiči-lezci, tak jejich kolegové. K rychlejšímu rozvinování plachet pomáhala výšková technika. Střechy osvětlovali jak z aut, tak speciálními světly z cisteren, halogeny a také speciálními balonovými světly.

"Pokud to majitelé nezvládli vlastními silami, hasiči jim pomáhali i s odklízením trosek ze zahrad. Krnovu již přálo v noci na středu počasí, bylo sucho a teplo, zhruba 20 stupňů Celsia," popsal situaci.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Zákaz vstupu do lesů se týká oblasti vymezené Bezručovým vrchem, kosteleckou střelnicí, bývalým domovem pro seniory na Ježníku a spojnicí ulic Stará Ježnická a Ježnická, uvedl Ivan Vrátný z krnovské lesní správy.

Podle jeho předpokladu bude zákaz platit nejméně měsíc. Lesy ČR zakázaly vstup do lesů v okolí Býkova-Láryšova.

Tornádo je silně rotující vír se zhruba vertikální osou, který se alespoň jednou dotkne země a je dost silný, aby na ní mohl způsobit škody. Může se vyskytnout při silnějších i slabších bouřkách. Při slabších mívá zpravidla menší ničivé účinky.

Přímo tornádo předpovídat odborníci nedokážou. Opravdu ničivé tornádo se nad českým územím vytvoří podle odborníků zhruba jednou za deset let. Poslední velmi silné tornádo bylo zaznamenáno v červnu 2004, kdy zpustošilo zhruba třetinu Litovle a napáchalo škodu za 100 milionů korun.

Zpráv o vzniku tornád nad územím státu meteorologové v posledních letech zaznamenávají čím dál víc. Tvrdí ovšem, že je to ale spíš kvůli zvýšenému zájmu veřejnosti, nikoli klimatickým změnám, a také tomu, že lidé mají víc možností jev vyfotografovat.

 

Právě se děje

Další zprávy