reklama
 
 

Viděli jsme příběh Nošovic, obce přejeté vozy Hyundai

7. 12. 2010 16:00
Lidé z Nošovic viděli na plátně sebe a Hyundai. Korejci se filmu báli, do kina nešli

Frýdek-Místek - Mladý muž s téměř chlapeckým obličejem rovná balíčky vstupenek. Jedny pro zelárnu, další pro lidi z vesnice a tyhle pro dělníky z automobilky.

Kino Vlast ve Frýdku-Místku se začíná plnit diváky a filmař Vít Klusák je v předsálí zdraví. Přiznává, že je trochu nervózní. Byl totiž u toho, když těmto lidem vstoupila do života gigantická firma jménem Hyundai a pořádně zamíchala jejich osudy.

A teď chce být při tom, když se lidé z nedalekých Nošovic poprvé uvidí v dokumentu, který o nich, o jejich vesnici a o továrně Hyundai během tří let natočil.

"Příběh Nošovic je naprosto unikátní," říká Vít Klusák. "Někomu se snad může zdát, že Nošovice už jsou zase obyčejnou vesnicí, ale není to pravda. Události posledních let je změnily tak, že už nikdy normální vesnicí nebudou."

Pro dobro světa a Nošovic

Propagační klipy Hyundai hlásají, že vše co firma dělá, činí pro dobro celého světa. Ostatně i heslo na bráně továrny všem zaměstnancům vštěpuje, že společně se svou firmou vytvářejí budoucnost. Film se tedy jmenuje - "Vše pro dobro světa a Nošovic".

První záběry v podhůří Beskyd natočil Vít Klusák v roce 2006, nedlouho po té, co už se i poslední odpůrci stavby vzdali a opustili svá pole, zahrady a domy.

Technik stavební firmy s vysílačkou v ruce sekýruje sedláka v širokém klobouku. Sedlák prodal pole i dům a teď se přišel na své pozemky naposledy podívat.

"Bez přilby na hlavě sem nikdo nesmí," poučuje mladík o mnoho let staršího pána. Nepochybně je v právu. Přesto však jedná zbytečně drsně, bez úcty a respektu. "Však už mě tady taky nikdy neuvidíte," volá muž v klobouku a odchází cestou mezi poli.

V tu chvíli vypadal odhodlaně, svá slova však nakonec nesplnil. Uběhly tři roky, na poli u Nošovic přistálo stříbrné UFO jménem Hyundai a sedlák je tu zpátky.

Ostře sledované natáčení

Opět v širáku, ale také s logem automobilky na reflexní vestě prochází areálem obří továrny, kolem desítek metrů dlouhých hal, mezi roboty a stovkami nablýskaných vozů.

Se sousedy z Nošovic přišel na exkurzi do výrobny, která je dnes největší automobilkou korejské firmy v Evropě. Filmař Klusák byl opět při tom a natočil tu jedny z nejpůsobivějších záběrů svého filmu. (prohlédnout si je můžete v ukázce z filmu II)

"Vyjednávali jsme s Korejci přes dva roky, aby nás tam nechali natáčet," vysvětluje režisér. Firmě se však do natáčení příliš nechtělo a není se co divit. Od spoluautora satirických dokumentů Český sen a Český mír nemohli korejští manažeři čekat, že by chtěl zprodukovat reklamu na jejich auta.

A nechtělo se do toho ani jedné z hlavních postav dokumentu - šéfovi marketingu české pobočky Hyundai Petru Vaňkovi. "Vše bylo dohodnuto, ale firma se zase začala cukat. Pan Vaněk mi oznámil, že budeme točit právě jen tu exkurzi pro lidi z vesnice a už nic víc," vypráví režisér.

Nakonec však firma ustoupila a umožnila štábu, aby se po továrně "porozhlédl" trochu lépe. "Moc nám toho ale nedovolili. Hlídali každý náš krok, každý záběr, pořád jsme je měli za zády," usmívá se Vít Klusák.

Chceme to vidět, žádal Hyundai

Předpremiéru filmu Vše pro dobro světa a Nošovic, si však Korejci i jejich mluvčí Vaněk nechali ujít. Přestože zaměstnanci Hyundai měli v kině Vlast vstupenky zdarma, z manažerů nakonec nepřišel jediný. "Shlédnu ten film, až se bude promítat někde jinde v Moravskoslezském kraji," odpověděl mluvčí Hyundai na pozvání filmařů mezi vesničany v kině Vlast. 

Do běžné sítě kin má jít Klusákův snímek v únoru. Firma Hyundai nejdříve velmi stála o to, aby její vedení mohlo dokument vidět dříve, než česká veřejnost. Žádala producenty i režiséra, nakonec však odmítla přistoupit na jejich podmínky, takže z přednostního promítání v samém srdci nošovického areálu nebylo nakonec nic.

A přestože spolupráce s mocnou firmou nebyla většinou příjemná, filmař si nemyslí, že by on a Hyundai byli nepřátelé. "Nechtěl jsem natočit film o zlých Korejcích, kteří vtrhli do vesnice pod Beskydy. Tak to totiž není," reagoval Vít Klusák na otázku jednoho z diváků, proč se vlastně do složitého natáčení pustil.

"Pokusil jsem se zanechat tu svědectví o tom, jak na poli místo zelí, začala růst auta. A snad to jiným vesnicím někdy pomůže v rozhodnutí, zda to tak mají udělat taky," prohlásil režisér před zaplněným sálem kina Vlast.

autor: Tomáš Netočný | 7. 12. 2010 16:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Moravskoslezský kraj

  reklama
  reklama
  reklama