Veřejná sbírka pro Frenštát už čítá skoro 15 milionů

Domácí Domácí
28. 2. 2013 15:30
Ve čtvrtek se k dárcům připojil například český výrobce nábytku JITONA
Zničený dům ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Zničený dům ve Frenštátě pod Radhoštěm. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Počet lidí, kteří chtějí pomoci lidem z výbuchem zničeného domu ve Frenštátě pod Radhoštěm, neustále narůstá.

Ve čtvrtek se k nim připojil například největší český výrobce nábytku JITONA, který chce obyvatelům domu číslo 39 darovat nábytek do ložnice.

Na veřejnou sbírku zřízenou městem dosud dobrovolníci přispěli částkou téměř 15 milionů korun. Internetové stránky města Frenštátu pod Radhoštěm uvádějí, že ke dni 28. února 9:30 hodin bylo na účet přijato 14 859 345 korun.

Obyvatele domu exploze v polovině února připravila o střechu nad hlavou i takřka veškerý nábytek, uvedla nábytkářská společnost důvody, které ji vedly k pomoci.

Podle ní budou postižení lidé potřebovat nejen akutní pomoc, kterou jim v tuto chvíli poskytují mnozí obyvatelé Česka, ale do budoucna se budou potýkat i s otázkami nového bydlení.

"Přemýšleli jsme, jakou formou by naše společnost mohla těmto lidem přispět. Nakonec nám přišlo nejvhodnější podpořit je v další nelehké fázi, kterou bude finančně náročné zařizování jejich nových příbytků," uvedl generální ředitel společnosti Martin Kovář.

"Naše volba padla na postele, které jsou jedním ze symbolů domova," dodal Kovář. Společnost věnuje nábytek v hodnotě sto tisíc korun prostřednictvím frenštátského městského úřadu a charity.

Po výbuchu ve Frenštátě:

Rodinám, které přežily výbuch a následný požár v panelovém domě ve Frenštátu pod Radhoštěm, poskytl pomoc také Moravskoslezský kraj. Peníze by měly obyvatelům zničeného domu pomoci se co nejdříve vrátit do normálního života.

Radní z rezervy v rozpočtu kraje na to uvolnili milion a dvacet tisíc korun, uvedl před několika dny hejtman Miroslav Novák (ČSSD). Každému z dvanácti přeživších tak od kraje přímo na účet směřuje 85 tisíc.

Dům s šesti byty explodoval nad ránem v neděli 17. února. Podle hasičů vybuchl plyn. Policie stále prioritně pracuje s verzí, že dům vyhodil do povětří problémový obyvatel přízemního bytu. Kromě pravděpodobného viníka přišly o život také dvě ženy a tři děti.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy