Ve Vítkově zemřel otec Jana Zajíce, bylo mu 93 let

Eliška Morochovičová
30. 8. 2011 11:05
Poslední rozloučení proběhne v sobotu v kostele ve Vítkově u Opavy

Vítkov (Opavsko) - V neděli ráno zemřel ve věku 93 let Jaroslav Zajíc, otec Jana Zajíce, který se po vzoru Jana Palacha v roce 1969 upálil na Václavském náměstí na protest proti okupaci Československa a za svůj čin byl in memoriam oceněn Řádem T. G. M.

Aktuálně.cz o tom informoval čestný ředitel Nadačního fondu Ceny Jana Zajíce Vítkov Vladislav Kučík.

Jaroslav Zajíc i s rodinou se po tragickém činu syna Jana v únoru roku 1969 dostali na okraj společnosti a žili pod neustálým dozorem Státní bezpečnosti.

Po sametové revoluci však o Palacha a Zajíce vzrostl zájem, a rodině se tak místo dozoru dostalo velké mediální pozornosti.

O činech Palacha a Zajíce vzniklo několik dokumentárních filmů, osobě Jana Zajíce byl věnován i televizní film Jan, který režíroval Ivo Tajkov. Film získal prestižní ceny na několika festivalech a vysílaly jej televizní společnosti po celém světě.

Na počest Zajícova protestního činu vznikl ve Vítkově také Nadační fond Ceny Jana Zajíce, který každoročně oceňuje mladé lidi z regionu za jejich školní i osobní úspěchy. Jaroslav Zajíc tento fond velmi podporoval a sám několik cen jménem svého syna v minulosti předal.

Poslední rozloučení s Jaroslavem Zajícem proběhne 3. září v kostele ve Vítkově u Opavy.

 

Právě se děje

Další zprávy