Horníkům hrozil plakát, který sdílel i Pospíšil. Je to fake news, uklidňují odbory

Kateřina Hlaváčková, Zuzana Zavadilová
7. 7. 2020 14:11
Po sociálních sítích se šíří fotografie plakátu z šachet dolů OKD, který obsahuje lživé informace o opatřeních, jež musí kvůli zastavení provozu zaměstnanci dodržovat. Hrozí například trestem udělení absence horníkovi, pokud nezvedne během "pohotovostního režimu" telefon nebo se včas neozve zpět. Plakát, který sdílel na Twitteru třeba i pražský zastupitel Jiří Pospíšil, objasnili až odboráři.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: NWR

Na nástěnce v šachtách Dolu ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku se objevil nepravdivý plakát, který obsahoval údajné instrukce k dočasnému přerušení provozu dolu. Dříve než se ale obsah plakátu podařilo dementovat, jeho fotka se o víkendu začala bleskově šířit po internetu a vyvolala vlnu pohoršení.

"I takováhle informace, lépe řečeno 'fake news', tedy informace, která se absolutně nezakládá na pravdě, se může objevit na nástěnkách v prostorách šachty. Stačí pak málo, jedna fotka na Facebooku, a panika je na světě," uvedlo k tomu už v pondělí na svých stránkách Sdružení hornických odborů. 

Vůči dělníkům, kteří se v situaci ocitli nevinně, byly totiž údajné instrukce přísné. Plakát nařizoval, že zaměstnanci OKD musí být doma nebo že musí být k dispozici v případě, že by byli povoláni k zajištění bezpečnosti v dole. Plakát varoval, že zaměstnanci, který mobil nezvedne nebo se do konce směny neozve, bude za daný den "cejchována" absence. 

"Tento plakát byl zveřejněn na nástěnce na Dole ČSM a nezakládá se na pravdě! Ani jedna informace na něm není pravdivá a pracovník, který ho zveřejnil, bude toho muset hodně vysvětlovat," upozornilo Sdružení hornických odborů. 

To už ale falešný plakát šířil na Twitteru například i pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09), který s odkazem na něj kritizoval, jak přistupuje státní firma OKD ke svým zaměstnancům. "V době šíření koronaviru, zvýšených hygienických opatření a vládního chaosu dostávají lidé dopisy s výhrůžkami, když nezvednou telefon. Řídit stát jako firmu v praxi," uvedl Pospíšil ve svém twitterovém příspěvku. 

Tweet Jiřího Pospíšila, v němž šířil plakát obsahující nepravdy o pravidlech pro horníky v době přerušení provozu dolů kvůli koronaviru.
Tweet Jiřího Pospíšila, v němž šířil plakát obsahující nepravdy o pravidlech pro horníky v době přerušení provozu dolů kvůli koronaviru. | Foto: Twitter

Ačkoli ho uživatelé obratem upozornili, že se jedná o fake news, Pospíšil příspěvek smazal až po dotazech redakce Aktuálně.cz. "Podrobně jsem ho nezkoumal. Tahle informace je pro mě nová. Samozřejmě nikdy vědomě na svých sítích nepravdivé informace nesdílím, takže fotku stáhnu," uvedl Pospíšil. Dodal, že fotografii našel na sociálních sítích.

Na lživý plakát poukázal předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička po konzultaci s předsedkyní představenstva OKD Vandou Staňkovou. "Upozornili mě na to zaměstnanci, určitě se budou dále vyvozovat příslušné závěry," řekl Palička, podle nějž by byla na místě omluva autora plakátu zaměstnancům, kterých se týkal.

Že instrukce uváděné na plakátu nejsou pravdivé, potvrdila i mluvčí společnosti OKD Naďa Chattová. "Plakát není pravdivý, odbory už ho včera dementovaly. Zaměstnanci, kteří měli naplánovanou dovolenou, ji mít budou. Zbytek, který takové plány neměl, bude mít průměrný plný plat," uvedla pro Aktuálně.cz. 

Zastavení dolů totiž právně spadá pod překážku na straně zaměstnavatele. Zaměstnanci tedy nemusí být v domácí pohotovosti, čekat na zvonící telefony ani se bát postihů, které nepravdivý vyvěšený papír oznamoval.

Lživý plakát na nástěnce v Dole ČSM (OKD).
Lživý plakát na nástěnce v Dole ČSM (OKD). | Foto: Sdružení hornických odborů

Do každého z dolů bude docházet kolem 200 zaměstnanců

Všechny doly společnosti OKD se od pátku kvůli šíření koronaviru zastavily na šest týdnů. V dolech nyní probíhají přípravy na zajištění pracovišť pro dlouhodobou odstávku. Po dobu zastavení provozu budou zaměstnanci provádět pouze práce nezbytné pro bezpečnost dolů. Na každé lokalitě do nich bude nadále docházet kolem dvě stě důlních zaměstnanců. 

Při přechodu z normálního provozu a nazpět se může počet pracujících zvýšit. Od 10. srpna začne přípravný týden na začátek těžby, od 17. srpna pak doly přejdou do běžného chodu - pokud se situace kolem koronaviru bude příznivě vyvíjet.

V Dole Darkov ukončilo vedení společnosti těžbu už koncem května, a to z důvodů stoupajícího počtu nakažených zaměstnanců koronavirem. Vedení společnosti se nyní těžbu rozhodlo přerušit na vlastní uvážení.

"Od chvíle, kdy jsme evidovali prvního nemocného, jsme přijali mnoho protiepidemických opatření, včetně omezení kontaktu mezi směnami. Následná testování však potvrdila vysoký výskyt pozitivních případů," zdůvodnila rozhodnutí předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková. 

Video: Zasažená Karviná: Lidé toho mají dost. Ani se tu nemohou nechat testovat, líčí Nogol

Někteří občané potřebují od zítřka dokládat negativní PCR test, ale za testováním musí dojíždět do Havířova nebo Ostravy, říká tajemník magistrátu. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy