V Ostravě začali čistit Památník Rudé armády od červené barvy

ČTK ČTK
29. 10. 2019 10:46
Specializovaná firma začala čistit Památník Rudé armády v Komenského sadech v Ostravě, který minulý týden pomaloval červenou barvou neznámý pachatel. Podle předpokladů by očista památníku mohla být dokončena ve středu, řekl mluvčí centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Račák.
Památník Rudé armády v Komenských sadech v Ostravě
Památník Rudé armády v Komenských sadech v Ostravě | Foto: ČTK

Památník je národní kulturní památkou a na jeho obnovu tak dohlíží odborník z Národního památkového ústavu. Podle mluvčího jde barva odstranit, ale nejvíce času zaberou dočišťovací práce. Pražská firma památník očistí asi za 82 000 korun.

Policie případ vyšetřuje jako poškození cizí věci a výtržnictví. Poničení ostravského památníku, u něhož bývají pietní akce, minulou středu po 7. hodině ráno nahlásil městské policii kolemjdoucí. Čin odsoudilo vedení města i obvodu.

Kromě poškození čelní strany památníku se sousoším byl památník postříkán i nápisy. Jedním z nich byl nápis "Budapešť 1956", který připomněl maďarské protikomunistické povstání, které Sověti krvavě potlačili.

Památník Rudé armády byl ve městě odhalen v roce 1946 při prvním výročí osvobození Československa. V památníku je uloženo 668 uren s popelem vojáků Rudé armády, československých tankistů a občanů Ostravy, kteří padli při osvobozování města. V roce 1978 byl památník prohlášen národní kulturní památkou.

 

Právě se děje

Další zprávy