V Ostravě začali čistit Památník Rudé armády od červené barvy

ČTK ČTK
29. 10. 2019 10:46
Specializovaná firma začala čistit Památník Rudé armády v Komenského sadech v Ostravě, který minulý týden pomaloval červenou barvou neznámý pachatel. Podle předpokladů by očista památníku mohla být dokončena ve středu, řekl mluvčí centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Račák.
Památník Rudé armády v Komenských sadech v Ostravě
Památník Rudé armády v Komenských sadech v Ostravě | Foto: ČTK

Památník je národní kulturní památkou a na jeho obnovu tak dohlíží odborník z Národního památkového ústavu. Podle mluvčího jde barva odstranit, ale nejvíce času zaberou dočišťovací práce. Pražská firma památník očistí asi za 82 000 korun.

Policie případ vyšetřuje jako poškození cizí věci a výtržnictví. Poničení ostravského památníku, u něhož bývají pietní akce, minulou středu po 7. hodině ráno nahlásil městské policii kolemjdoucí. Čin odsoudilo vedení města i obvodu.

Kromě poškození čelní strany památníku se sousoším byl památník postříkán i nápisy. Jedním z nich byl nápis "Budapešť 1956", který připomněl maďarské protikomunistické povstání, které Sověti krvavě potlačili.

Památník Rudé armády byl ve městě odhalen v roce 1946 při prvním výročí osvobození Československa. V památníku je uloženo 668 uren s popelem vojáků Rudé armády, československých tankistů a občanů Ostravy, kteří padli při osvobozování města. V roce 1978 byl památník prohlášen národní kulturní památkou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy