V Ostravě začali čistit Památník Rudé armády od červené barvy

ČTK ČTK
29. 10. 2019 10:46
Specializovaná firma začala čistit Památník Rudé armády v Komenského sadech v Ostravě, který minulý týden pomaloval červenou barvou neznámý pachatel. Podle předpokladů by očista památníku mohla být dokončena ve středu, řekl mluvčí centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Račák.
Památník Rudé armády v Komenských sadech v Ostravě
Památník Rudé armády v Komenských sadech v Ostravě | Foto: ČTK

Památník je národní kulturní památkou a na jeho obnovu tak dohlíží odborník z Národního památkového ústavu. Podle mluvčího jde barva odstranit, ale nejvíce času zaberou dočišťovací práce. Pražská firma památník očistí asi za 82 000 korun.

Policie případ vyšetřuje jako poškození cizí věci a výtržnictví. Poničení ostravského památníku, u něhož bývají pietní akce, minulou středu po 7. hodině ráno nahlásil městské policii kolemjdoucí. Čin odsoudilo vedení města i obvodu.

Kromě poškození čelní strany památníku se sousoším byl památník postříkán i nápisy. Jedním z nich byl nápis "Budapešť 1956", který připomněl maďarské protikomunistické povstání, které Sověti krvavě potlačili.

Památník Rudé armády byl ve městě odhalen v roce 1946 při prvním výročí osvobození Československa. V památníku je uloženo 668 uren s popelem vojáků Rudé armády, československých tankistů a občanů Ostravy, kteří padli při osvobozování města. V roce 1978 byl památník prohlášen národní kulturní památkou.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Biden bude podporovat vzájemně dojednané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, řekl úřadující vyslanec USA při OSN

Zdroj: ČTK
Další zprávy