V Ostravě začali čistit Památník Rudé armády od červené barvy

ČTK ČTK
29. 10. 2019 10:46
Specializovaná firma začala čistit Památník Rudé armády v Komenského sadech v Ostravě, který minulý týden pomaloval červenou barvou neznámý pachatel. Podle předpokladů by očista památníku mohla být dokončena ve středu, řekl mluvčí centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Račák.
Památník Rudé armády v Komenských sadech v Ostravě
Památník Rudé armády v Komenských sadech v Ostravě | Foto: ČTK

Památník je národní kulturní památkou a na jeho obnovu tak dohlíží odborník z Národního památkového ústavu. Podle mluvčího jde barva odstranit, ale nejvíce času zaberou dočišťovací práce. Pražská firma památník očistí asi za 82 000 korun.

Policie případ vyšetřuje jako poškození cizí věci a výtržnictví. Poničení ostravského památníku, u něhož bývají pietní akce, minulou středu po 7. hodině ráno nahlásil městské policii kolemjdoucí. Čin odsoudilo vedení města i obvodu.

Kromě poškození čelní strany památníku se sousoším byl památník postříkán i nápisy. Jedním z nich byl nápis "Budapešť 1956", který připomněl maďarské protikomunistické povstání, které Sověti krvavě potlačili.

Památník Rudé armády byl ve městě odhalen v roce 1946 při prvním výročí osvobození Československa. V památníku je uloženo 668 uren s popelem vojáků Rudé armády, československých tankistů a občanů Ostravy, kteří padli při osvobozování města. V roce 1978 byl památník prohlášen národní kulturní památkou.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy