V Ostravě někdo polil červenou barvou Památník Rudé armády. Zbabělci, říká primátor

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 10. 2019 18:41
V Komenského sadech v Ostravě zatím neznámý vandal polil červenou barvou Památník Rudé armády, u něhož bývají pietní akce. Poškození národní kulturní památky nahlásil kolemjdoucí městské policii ve středu ráno. Není zatím jasné, jak složité bude barvu odstranit. Pracovníci technických služeb už ale odebrali vzorky k analýze, aby bylo možné najít nejvhodnější způsob pro odstranění barvy.
Památník Rudé armády v Komenských sadech v Ostravě
Památník Rudé armády v Komenských sadech v Ostravě | Foto: ČTK

Místo teď budou víc hlídat strážníci. Výše škody zatím není známá. Podle ruské ambasády poškození pomníku potvrzuje nebezpečí manipulace s dějinami druhé světové války.

"Nějací 'hrdinové' v noci pod pláštěm tmy polili a pomalovali červenou barvou Památník Rudé armády v Komenského sadech. Stydím se za ně! Prokázali tím leda svou zbabělost, neznalost dějin a neúctu k vojákům, kteří při osvobozování Ostravy padli a jejichž ostatky jsou zde uloženy," uvedl na svém účtu na Twitteru primátor Tomáš Macura (ANO).

Kromě poškození čelní strany se sousoším byl památník postříkán i nápisy. Jedním z nich byl nápis "Budapešť 1956", na památníku byla ráno i maďarská vlajka. Před 63 lety vypuklo v Maďarsku protikomunistické povstání, které začalo právě 23. října. Také představitelé obvodu, který má památník ve své správě, vandalský čin odsoudili.

"V této souvislosti je dobré si uvědomit dvě věci. Jednak je to pocta padlým v roce 1945, kteří jsou přímo v památníku i pochováni a neměli nic společného s rokem 1956. Za pozornost také stojí fakt, že pomník byl postaven v roce 1946 jako výraz vděku svobodných občanů Ostravy za osvobození našeho města," uvedli představitelé Moravské Ostravy a Přívozu na facebookové stránce obvodu.

Ruská ambasáda v Praze poškození pomníku odsoudila na svém facebookovém profilu. "Ten skutek není ospravedlnitelný a jen potvrzuje nebezpečí krátkozraké a neuctivé manipulace jistých politických sil s dějinami II. světové války a snah pošpinit ty, kdo obětovali své životy pro osvobození Československa od nacismu," uvedlo velvyslanectví. Ambasáda počítá s tím, že pomník bude uveden do patřičného stavu a Česko podnikne opatření k předcházení podobným incidentům.

Postup bude nutné koordinovat s památkáři

Mluvčí obvodu David Račák řekl, že očista památníku nebude jednoduchá a nebude otázkou dnů. Technické služby totiž pravděpodobně v první fázi budou moci očistit barvu pouze z části památníku. Odstraňování barvy z uměleckých částí pomníku bude složitější, protože jde o památku, a postup tak bude nutné koordinovat s památkáři.

"V současné době zajišťujeme restaurátora, který doporučí postup při odstraňování červené olejové barvy z památníku, bronzových desek a křídel. Způsobená škoda bude stanovena po uvedení věci do původního stavu," upřesnila odpoledne mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Ředitel Městské policie Ostrava Miroslav Plaček řekl, že strážníci věc zadokumentovali a předali Policii České republiky. "Od dnešního dne máme v této lokalitě navýšen výkon služby, kde budeme využívat i (mobilní) kamerový systém," uvedl Plaček. Pod větší kontrolou bude i památník v Husově sadu a další obdobné lokality.

Památník Rudé armády byl ve městě odhalen v roce 1946 při prvním výročí osvobození Československa. V památníku je uloženo 668 uren s popelem vojáků Rudé armády, československých tankistů a občanů Ostravy, kteří padli při osvobozování města. V roce 1978 byl památník prohlášen národní kulturní památkou.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy