V Ostravě budou počítačově gramotní i předškoláci

Domácí Domácí
15. 2. 2011 8:47
Do vybraných mateřských škol putují dětské počítače v plastových domečcích
Učitelka Jana Svobodová s dětmi z MŠ na Lechowiczově ul. v Ostravě u "počítačové stanice"
Učitelka Jana Svobodová s dětmi z MŠ na Lechowiczově ul. v Ostravě u "počítačové stanice" | Foto: Magistrát města Ostrava

Ostrava - Do vybraných ostravských mateřských škol zamířilo 68  dětských počítačů „KidSmart Young Explorer" v rámci celosvětové iniciativy společnosti IBM, která má zajistit počítačovou gramotnost předškoláků.

Projekt si klade za cíl naučit nejen děti, ale i rodiče a vyučující zdravému přístupu k informačním technologiím a hravou formou podporovat počítačovou gramotnost dětí ve věku 3-7 let.

Speciální softwarové programy, kterými jsou počítače vybaveny, napomáhají rozvíjet znalost jazyka, matematiky, vědy i humanitních oborů.

Úkoly a jejich řešení se systematicky neopakují a děti tak musí hledat kreativní řešení pokaždé, kdy k počítači usednou.

Počítač v plastovém domečku

"Věřím, že počítače dětem z mateřských škol poskytnou nové zážitky, pomohou rozvíjet komunikační dovednosti, tvořivost, fantazii a přispějí k harmonickému rozvoji jejich osobností," uvedl náměstek primátora Dalibor Madej.

Počítačové pracoviště je ergonomicky přizpůsobené dětem v předškolním věku a splňuje veškeré psychohygienické normy. Sestavu tvoří barevný plastový domeček, ve kterém je uzavřen počítač i veškerá další technika, a sedátko pro dvě děti.

"Město Ostrava jsme oslovili s nabídkou spolupráce s ohledem na několik faktorů. Jde o třetí největší město v České republice, které zřizuje na svém území velký počet mateřských škol. Navíc je centrem regionu s velkým rozvojovým potenciálem. Rozšíření projektu KidSmart na území Ostravy proto vidíme jako významný příspěvek k probíhajícím změnám ve vzdělávacím systému, který podpoří zdravý přístup k informačním technologiím," uvedl generální ředitel české pobočky Vladek Šlezingr.

Místo násilí zdvořilostní fráze

Z výzkumu mezi předškolními zařízeními zařazenými do programu, vyplynulo, že tyto počítače u dětí upevňují vzájemnou spolupráci, posiluje soustředění a rozvíjí jemnou motoriku.

Pedagogové velmi oceňují samotné programy, které neobsahují žádné prvky násilí, ale naopak učí děti zdvořilostní fráze, které si děti následně osvojují.

Od roku 2002, kdy se začal program realizovat v České republice, darovala firma 471 dětských počítačových stanic celkem 360 mateřským školám a dětským stacionářům ve všech krajích ČR.

Iniciativa byla ve světě zahájena v roce 1998 a v současné době je realizována v 60 zemích. Je k dispozici v devětadvaceti jazycích včetně češtiny a využívá jej více jak 10 milionů dětí.

Mateřské školy, kterým jsou počítačové stanice poskytovány, jsou vybírány ve spolupráci s ministerstvem školství. Pro zapojení mateřinky do programu je také důležité zařazení dětí ze sociálně znevýhodněných rodin, případně dětí se speciálními nároky na vzdělávání.

 

Právě se děje

Další zprávy