V nádržích v Bohušově a Bašce se objevily sinice

ČTK ČTK
16. 6. 2011 14:35
Na většině koupacích míst v Moravskoslezském kraji však kvalita vody vyhovuje
Krajská hygienická stanice alergikům doporučuje, aby se v Bohušově a Bašce nekoupali moc dlouho. Ilustrační foto.
Krajská hygienická stanice alergikům doporučuje, aby se v Bohušově a Bašce nekoupali moc dlouho. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ostrava - Ve vodě v rybníku Bohušov na Bruntálsku a v nádrži Baška na Frýdecko-Místecku se tento týden objevily toxické druhy sinic.

Na většině z čtyřiadvaceti koupacích míst, která v Moravskoslezském kraji pravidelně kontrolují pracovníci Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě, ale zatím kvalita vody vyhovuje.

Dětem, alergikům a těhotným ženám hygienici doporučují, aby se v Bohušově a Bašce nekoupali moc dlouho a po koupání se osprchovali pitnou vodou.

"Zjištěná množství sinic sice nepředstavují zdravotní riziko pro běžnou populaci, avšak nelze vyloučit, že by některým více vnímavým lidem mohly způsobit zdravotní problémy," vysvětlila ředitelka KHS Helena Šebáková.

Zelené řasy zdraví neohrožují

Uvedla, že zhoršené senzorické vlastnosti vykazuje i voda v nádržích Údolí mladých v Bílovci na Novojičínsku a Olešná a Brušperk na Frýdecko-Místecku.

"Sníženou kvalitu vody v těchto nádržích způsobují zelené řasy nebo rozsivky, které však nepředstavují zdravotní riziko," sdělila ředitelka KHS.

Na všech ostatních místech podle Šebákové kvalita vody vyhovuje bez problémů. Jsou mezi nimi Žermanická a Těrlická přehrada, vodní nádrž Slezská Harta, lom ve Svobodných Heřmanicích, Stříbrné jezero v Opavě, nádrž v Budišově nad Budišovkou nebo Větřkovice na Novojičínsku.

Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání ve volné přírodě jsou k dispozici na webových stránkách www.khsova.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy