Nemocnice v Krnově léčí čtyři pacienty s prasečí chřipkou

ČTK ČTK
4. 2. 2015 17:28
Poslední nakaženou ženu přijala nemocnice ve středu, její stav je velmi vážný.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Krnov (Bruntálsko) - V krajské nemocnici v Krnově na Bruntálsku jsou hospitalizováni už čtyři pacienti s prasečí chřipkou A(H1N1).

Poslední nakaženou ženu, u níž byla mimo jiné potvrzená právě nákaza prasečí chřipkou, přijala nemocnice ve středu. Její stav je velmi vážný, řekla mluvčí nemocnice Eva Kijonková.

"Žena, ročník 1949, je aktuálně připojena k plicní ventilaci na anesteziologicko-resuscitačním oddělení a lékaři označují její zdravotní stav jako komplikovaný," uvedla mluvčí.

Stav dalších dvou se zlepšuje

Do středy navíc krnovská nemocnice potvrdila další tři nemocné prasečí chřipkou. Jedná se o zhruba třiačtyřicetiletého muže a dvě starší ženy ve věku 79 a 82 let.

"Zatímco u muže a devětasedmdesátileté ženy se situace zlepšuje, u nejstarší pacientky lékaři plicního oddělení pečlivě sledují vývoj nemoci," uvedla mluvčí.

Podle dat národní referenční laboratoře za minulý týden dominuje v Česku subtyp A/H3N2, zachyceno bylo ale i několik případů viru prasečí chřipky A/H1N1. Cirkulace tohoto viru ale je zcela okrajová.

Epidemiologové vidí možný problém hlavně v tom, že oproti vakcinálnímu kmeni A/H3N2 jsou v testovaných vzorcích od pacientů významné mutační rozdíly.

Očkování letos chrání méně než obvykle, i tak je epidemiologové nadále považují za jedinou možnou ochranu před vážnými komplikacemi chřipky.

První případ před šesti lety

První případ nového typu chřipky přenosné na člověka se v Česku objevil před necelými šesti lety, 25. května 2009, kdy mexickou prasečí chřipkou, nazývanou též novou chřipkou či chřipkou A(H1N1) onemocněl pilot Českých aerolinií, který přiletěl z New Yorku.

První českou obětí se pak 22. října 2009 stala v Karlovarské krajské nemocnici jedenatřicetiletá žena, u které chřipka zkomplikovala vážné onemocnění.

Počet nemocných stoupá

V Moravskoslezském kraji už od počátku roku stoupá počet lidí s respiračními onemocněními. V minulém týdnu na 100 000 obyvatel připadalo 1842 nemocných.

V poslední statistice z minulého týdne hygienici hovořili o jednom závažném případu chřipky způsobeném virem chřipky A/H1N1.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy