V karvinském babyboxu našli zdravou holčičku

ČTK ČTK
31. 3. 2014 19:35
Děvčátku jsou už čtyři měsíce. Většinou jsou v babyboxech odkládáni novorozenci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: statim.cz

Karviná - Zdravotníci dnes odpoledne našli v babyboxu v Nemocnici Karviná - Ráj zdravou holčičku. Děvčátko je 105. dítětem odloženým do speciálních vyhřívaných schránek v zemi. ČTK o tom informoval předseda občanského sdružení Babybox pro odložené děti - Statim Ludvík Hess.

Podle Hesse se ovšem tentokrát nejednalo jako ve většině případů o novorozeně, ale o zhruba čtyřměsíční miminko. "To, že by do babyboxu byly umístěny několikaměsíční děti, se stává zřídka, už jsme ale i takové odložené děti měli. Většinou jsou však miminka novorozenci. Radost z odloženého děťátka nemám, stejně jako z žádného jiného, ale tady je to tím méně, když už je to několikaměsíční miminko," uvedl Hess.

Signalizace v karvinském babyboxu se rozezněla v 16:05. Nalezená holčička, kterou Hess pojmenoval Sylva, se stala druhým dítětem odloženým v Karviné. Poprvé v něm našli dítě 16. března 2012, byla to také holčička.

V Česku je 60 schránek, kam mohou lidé anonymně odložit své zpravidla novorozené dítě. První babybox byl otevřen v roce 2005 v sídle soukromé kliniky GynCentrum v pražském Hloubětíně, zatím poslední na konci února v nemocnici ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku.

Schránky na odložené děti mají i své odpůrce, podle Výboru OSN pro práva dítěte odporují pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče.

 

Právě se děje

Další zprávy