V dolech OKD loni poprvé v historii nezemřel žádný horník. Hlavně díky útlumu těžby

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 1. 2020 16:03
V černouhelných dolech těžební společnosti OKD v Moravskoslezském kraji v loňském roce nezemřel žádný horník. Je to poprvé v historii. Předcházející rok 2018 byl naopak jedním z nejtragičtějších - výbuch metanu připravil o život 13 havířů a deset jich zranil.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

OKD v současnosti dobývá uhlí na Karvinsku ve čtyřech dolech: ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih, V předchozích letech byly každý rok vždy nejméně dva smrtelné úrazy. Rok 2018 byl kvůli výbuchu metanu, který připravil o život 13 havířů a deset zranil, za poslední dobu nejtragičtějším. Horší neštěstí se v OKD stalo naposledy roku 1990, kdy v Dole 1. máj v Karviné při výbuchu s následným požárem zemřelo 30 horníků.

Nejhorší neštěstí v historii podniku OKD se stalo v roce 1961. Omylem spuštěný pásový dopravník se vznítil a byl tehdy příčinou katastrofálního požáru, který v Dole Dukla v Havířově připravil o život 108 horníků.

Ještě před dvaceti  lety umíralo v OKD ročně okolo deseti lidí. Klesající počet tragických událostí souvisí hlavně s poklesem těžby a počtem horníků v dolech, ale i se zdokonalujícím se systémem prevence. Rizika s sebou však hornické povolání ponese stále a podle odborníků například otřesům, které jsou důsledkem těžby a ohrožují životy horníků pracujících i stovky metrů pod zemí, zabránit nelze.

"Bezpečnosti v OKD dlouhodobě přikládáme maximální prioritu a systematicky se jí věnujeme ve všech vykonávaných činnostech. Proto jsme velice rádi, že rok 2019 pro nás v tomto kontextu dopadl velmi pozitivně, a vyvineme maximální úsilí tento trend zachovat i do dalších let," řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V roce 1990 OKD zaměstnávaly 104 000 lidí, poté přišlo postupné uzavírání neefektivních provozů doprovázené propouštěním. V roce 1992 měly OKD přes 72 000 zaměstnanců, o dva roky později pracovalo v devíti dolech přibližně 50 000 lidí. Nyní v dolech i se zaměstnanci dodavatelských firem pracuje zhruba 8500 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy