V dole na Karvinsku zemřel při opravě kombajnu horník

ČTK ČTK
18. 1. 2015 21:49
Příčiny nedělního odpoledního neštěstí nyní vyšetřuje komise odborníků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: NWR

Karviná - V dole na Karvinsku zemřel v neděli odpoledne čtyřiačtyřicetiletý horník. Neštěstí se stalo při opravě hydraulického zařízení dobývacího kombajnu.

Příčiny zjišťuje komise odborníků. Informoval o tom mluvčí těžební společnosti OKD Marek Síbrt.

Neštěstí se stalo zhruba v 16:10 v porubu v lokalitě Lazy Důlního závodu 1 v hloubce asi 750 metrů pod povrchem. "Neprodleně byl povolán důlní a lékařský výjezd hlavní báňské záchranné stanice," uvedl Síbrt. Lékař mohl už jen konstatovat smrt.

"Chtěl bych jménem svým i všech zaměstnanců dolu vyjádřit naši soustrast rodině i blízkým zesnulého kolegy," uvedl ředitel závodu Boleslav Kowalczyk.

V komisi, která příčiny neštěstí vyšetřuje, jsou zástupci Obvodního báňského úřadu v Ostravě, vedení Důlního závodu 1, společnosti OKD a odborových organizací, spolupracují s policií.

V loňském roce zemřelo v provozech OKD osm lidí. Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Má přibližně 11 tisíc vlastních zaměstnanců, další tři tisíce lidí zaměstnávají dodavatelské firmy.

OKD je dceřinou firmou společnosti New World Resources (NWR), která po nedávném dokončení finanční restrukturalizace patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining.

V této skupině, která se dříve jmenovala BXR Mining, má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala (mimo jiné majitel vydavatelství Economia, pod které spadá deník Aktuálně.cz). Ve firmě NWR drží zbylé podíly institucionální investoři a drobní akcionáři.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy