V Beskydech hrozí laviny, varují horští záchranáři

ČTK ČTK
19. 1. 2012 17:30
Lidé by se měli vyhýbat neupraveným trasám, mohli by uvíznout v závějích
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Ostrava - Horská služba upozorňuje na nebezpečí náhlého sesuvu sněhu v Beskydech.

V posledních dnech totiž připadla až metrová pokrývka sněhu a pohyb ve volném terénu je podle horských záchranářů extrémně riskantní. Výstraha platí až do neděle. Upozornil náčelník Radim Pavlica.

Na upravených sjezdovkách ale budou lyžaři v bezpečí.

"Připadlo velké množství sněhu. Strojově upravené hřebenové trasy jsou bezpečné. Lidé by si ale měli dávat pozor na trasách, které nejsou strojově upravené. Tam mohou uvíznout v závějích," varoval náčelník běžkaře.

V reálném nebezpečí jsou ale podle něj i lyžaři, kteří se rozhodnou sjíždět svahy moravskoslezského pohoří mimo sjezdovky.

Pozor na pohyb ve volném terénu

Právě ty mohou příznivé sněhové podmínky lákat. "Už dlouho tolik sněhu nebylo. Řada lidí chce vyrazit lyžovat do volného terénu. Právě tam se ale mohou dostat do problémů. Hrozí totiž lokální sesuvy sněhu," řekl Pavlica.

Lidé by si podle horských záchranářů měli při pohybu ve volném terénu dávat velký pozor a raději se takovým místům vyhnout. Největší nebezpečí hrozí na jižních, jihovýchodních a jihozápadních svazích. Také ale v korytech potoků a v úžlabinách. V těchto místech se totiž nový sníh nemusel spojit s podkladní vrstvou a snáze se může uvolnit.

Naposledy podobné riziko v Beskydech hrozilo na jaře 2010. V roce 2006 si dokonce lokální lavina vyžádala jeden lidský život. Mladý skialpinista zemřel pod nánosem sněhu na svazích hory Smrk.

Tenkrát přišla pomoc pozdě. Kamarád mrtvého, který s ním jel, totiž u sebe neměl mobilní telefon a dlouho trvalo, než se horská služba vůbec o neštěstí dozvěděla.

Největší nebezpečí hor

Klasické lavinové nebezpečí, známé například z Krkonoš a Jeseníků, se v Beskydech nevyhlašuje. V moravskoslezském pohoří totiž nejsou lavinové svahy. Současná situace je podle Pavlici nebezpečná hlavně v tom, že sesuvy sněhu mohou být kdekoliv.

Sněhové laviny patří k největším nebezpečím hor, jejich riziko roste úměrně s napadaným čerstvým sněhem, záleží však i na složení podloží a výkyvech počasí.

Podle jedné z definic je lavina náhlý a rychlý sesun sněhu na dráze delší než 50 metrů. Nejnebezpečnější místa jsou údolí na úpatí svahů se sklonem mezi patnácti a pětačtyřiceti stupni. V ČR jsou lavinové svahy hlavně v Krkonoších a v Jeseníkách.

I přes nebezpečí lokálních sesuvů sněhu očekávají provozovatelé lyžařských areálů vysokou návštěvnost. "Pokud lidé jezdí po upravených sjezdovkách, jsou zcela v bezpečí. Nás se riziko netýká,"  řekl provozovatel sportovního střediska v Bílé na Frýdecko-Místecku Jaroslav Vrzgula.

Předpokládá, že by návštěvnost na horách mohla být opět velmi vysoká. "Doufáme, že to bude podobné jako minulý a předminulý víkend," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy