Uškrtil manželku a hodil ji do odpadu, odsedí si 12 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 1. 2015 11:44
Pětačtyřicetiletý muž se k vraždě o tři roky mladší manželky přiznal. Po uškrcení její tělo vhodil do odpadní jímky u sousedního neobydleného domu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Ostrava - Za uškrcení manželky, jejíž tělo pak ukryl v septiku sousedního domu, udělil ostravský soud Karlovi Čížovi dvanáct let vězení. Po vraždě pak týden před policií a příbuznými předstíral, že žena odcestovala. Muž se k činu přiznal během vyšetřování. Zopakoval to i u soudu.

"Nikdy se to nemělo stát," řekl před soudem pětačtyřicetiletý Číž. Soužití s o tři roky mladší manželkou se podle něj pokazilo v roce 2011. Číž tvrdil, že měla špatný vztah s dcerou, kterou chtěla vyhodit z domu.

Navíc začala pít alkohol a nadělala dluhy. Souzený muž je musel splácet. Všechen čas podle obžalovaného trávila u počítače a vůbec se nestarala o domácnost.

Loni v noci na 17. března rozpory v rodině vyvrcholily. Státní zástupce v obžalobě uvedl, že muž partnerku nejprve rdousil rukama. Pak použil neurčené škrtidlo. Tělo pak odvlekl ven z domu a na dvoře sousedního neobývaného domu ho vhodil do odpadní jímky. U soudu řekl, že začal zmatkovat a nevěděl, co dělat.

Dětem řekl, že matka odcestovala

Následující den dětem řekl, že matka pravděpodobně odcestovala. Až po dvou dnech od vraždy na naléhání sestry zavražděné její údajné zmizení nahlásil policii. Kriminalisté po týdnu pátrání našli tělo mrtvé ženy a Číže obvinili. Muž ale dlouho odmítal vypovídat. Přiznal se až na konci vyšetřování loni v říjnu.

Soudce připustil, že odsouzený muž nebyl v lehké životní situaci. "Na jeho bedrech ležela péče o celou domácnost. V tom mu pomáhala dcera," uvedl soudce.

Podle něj se během procesu prokázalo, že manželka souzeného muže nadměrně popíjela alkohol, neměla o rodinu zájem a veškerý volný čas trávila výhradně u počítače. Navíc nadělala dluhy, o kterých nikdo nevěděl. Ty se pohybují okolo 750 tisíc korun. Číž se podle soudce ale dál snažil vztah zachránit. Pro opilou manželku jezdil či ji zval na večeře.

V osudný den byla opět opilá. Manželovi začala vyčítat, že se dcera málo stará o domácnost. Vyčítala mu i špatnou finanční situaci rodiny. "Zmínila, že vinou exekuce pravděpodobně obžalovaný přijde o dům, který byl v jeho majetku. Řekla také, že odjede k příteli do Čech," uvedl soudce. To vše nakonec vyprovokovalo Číže k útoku.

Rozsudek ještě není pravomocný. Státní zástupce je s verdiktem spokojený a ještě v soudní síni se vzdal práva na odvolání. Obžalovaný, kterému hrozil trest v rozmezí od 10 do 18 let, si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy