Úmrtí těhotné ženy: Policie potvrdila záměnu látek při testu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 19. 6. 2014 15:00
Policie případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti, zatím neznámému pachateli hrozí až šest let vězení.
Foto: Policie ČR

Orlová (Karvinsko) - Policie vyšetřuje úmrtí těhotné dvaatřicetileté ženy, která v diabetologické ambulanci v Orlové vypila pravděpodobně místo roztoku glukózy dezinfekci, jako usmrcení z nedbalosti. Zatím neznámému pachateli hrozí až šestileté vězení.

"V jedné z ambulancí v areálu nemocnice došlo ve středu k tragické záměně roztoku glukózy a jiného roztoku. V rámci vyšetření ho požila dvaatřicetiletá žena z Orlové. Poté z ordinace odešla. Následně kolem desáté hodiny dopolední byla nalezena ve svém bytě bez známek života. Žena zemřela s největší pravděpodobnosti v důsledku požití jiného roztoku," uvedl policejní mluvčí Petr Svoboda.

Záměna u distributora?

Podle České televize žena zřejmě vypila místo glukózy směs fenolu s kafrem, která se používá na léčbu kožních obtíží a desinfekci chirurgických nástrojů. Ve zdravotnictví známa i pod názvem Chlumského roztok.

Mluvčí nemocnice Radmila Fleischerová už ve středu uvedla, že šlo o soukromou ambulanci, která je v prostorách nemocnice v pronájmu. "Jde o soukromou diabetologickou ambulanci, se kterou nemocnice nemá žádné vazby. Jen pronajímáme prostory," uvedla. Dodala, že nemocnice momentálně neuvažuje o tom, že by nechala ambulanci uzavřít.

Lékařka, v jejíž ordinaci se tragická záměna stala, ve čtvrtek ordinovala. "Nezlobte se, nemůžu se k tomu vyjadřovat," řekla pouze novinářům. Uvedla, že policii slíbila, že v době vyšetřování nebude událost komentovat. "Šetří se to. Šetří se to v celé nemocnici. Je to strašné," dodala.

Policie prověřuje i verzi, že k tekutina byla vyměněna mimo ordinaci. Prověřuje tedy dodavatele látek do orlovské ambulance. "Je to jedna z možností, že záměna nastala už v rámci distribuce," řekl Svoboda.

Mezi lidmi v Orlové se spekuluje o tom, že těhotné ženy, které vypily špatný roztok, byly dvě. Policejní mluvčí Svoboda tuto informaci vyvrátil. "Vyšetřujeme okolnosti vztahující se k jedné ženě," řekl.

Obvyklý glukózový test

Otrávenou ženu se v jejím bytě pokoušeli zachránit přivolaní záchranáři. "Prováděli jsme resuscitaci. Bohužel neúspěšně," řekl jejich mluvčí Lukáš Humpl. Dodal, že v této souvislosti zasahovali jen u jedné ženy. "Informaci o druhé nemáme," řekl.

Podle informací ČTK se žena měla v ambulanci podrobit obvyklému testu na těhotenskou cukrovku. Odborně nazývaný orální glukózový toleranční test se obvykle dělá mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Ženy vypijí roztok glukózy a lékaři pak měří hodnoty cukru v krvi budoucích maminek.

 

Právě se děje

Další zprávy