Úklid trosek ve Frenštátě bude hotov příští týden

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 3. 2013 10:47
Zbývá odstranit sklepy a zajistit vedlejší dům, vysvětlil stavbyvedoucí
Trosky zdevastovaného domu.
Trosky zdevastovaného domu. | Foto: Ludvík Hradilek

Frenštát pod Radhoštěm - Pracovníci specializované firmy dokončují demolici výbuchem zničeného domu ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku. Hotovo bude příští týden.

Zbývá odstranit sklepy a zajistit vedlejší dům, vysvětlil stavbyvedoucí Vladislav Rusz. Dům zničila v polovině února exploze, při níž zahynulo šest lidí včetně muže, jenž ji zřejmě úmyslně způsobil.

Těžká technika už odstranila všechny panely, které byly nad úrovní terénu. "Skončili jsme zatím stropem sklepa," upřesnil stavbyvedoucí. Dál ale odstraňování domu pokračovat zatím nesmí.

"Udělali jsme sondy, kterými jsme testovali stabilitu základů a stěny vedlejšího domu. Statik pak navrhnul jisté řešení nutné pro jejich zajištění. To provedeme. Nejdříve se ale musí odvést suť. Pokračovat proto budeme v pondělí," vysvětlil Rusz postup dalších prací.

Neštěstí, při kterém zemřelo šest lidí a 11 bylo zraněno, vyvolalo velkou vlnu solidarity. Na kontě města se už sešlo přes 14,5 milionu korun. Dalších více než 700 korun lidé vložili do pokladničky v budově radnice. Peníze stále přicházejí. Z vybraných částek město už vyplatilo některým přeživším první pomoc ve výši 50 tisíc korun.

Dům číslo 39 explodoval v noci na 17. února. Podle nejpravděpodobnější verze sedmapadesátiletý Antonín Blažek pustil v sklepě plyn a pak jej zapálil. Při výbuchu zemřel. Zahynuly i tři děti a dva dospělí. Dva z 11 zraněných jsou stále ve velmi vážném stavu. Blažek byl problémový soused. S ostatními obyvateli měl letité spory.

 

Právě se děje

Další zprávy