Turistky v Egyptě zabil elektrický proud, potvrzují znalci

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 5. 2015 12:15
Otec rodiny Petr K. byl v úterý obžalován z vraždy, hrozí mu až doživotí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Ostrava - Ženu a dceru Petra K., jenž byl v úterý obžalován z jejich vraždy, zabil v Egyptě elektrický proud.

Potvrzují to znalci oboru soudního lékařství a elektrotechniky, řekl státní zástupce Vít Legerský.

Případ bude řešit Krajský soud v Ostravě. Muži hrozí za dvojnásobnou vraždu výjimečný trest až doživotí.

Rozpor s výsledky z Egypta

Výsledky práce české policie jsou v rozporu s tím, jak vyšetřování ukončila egyptská strana.

"Egyptský patolog ve své pitevní zprávě stroze konstatoval, že příčina smrti obou zemřelých byla celková dehydratace organismu. Dodal, že zcela nemůže vyloučit ani otravu toxickou látkou," uvedl Legerský.

Výsledky vyšetřování české policie tyto závěry vyvrátily. "Zajištěné důkazy potvrzují, že obě ženy zemřely v důsledku zásahu elektrickým proudem," řekl.

Klíčový je i posudek psychologa

Blíže důkazy komentovat nechtěl. "Díky podrobnému vyšetřování české policie máme komplex důkazů, který dovoluje obžalovaného postavit před soud. Zda bude uznán vinným, nevím. Od toho je tady hlavní líčení a dokazování," řekl Legerský.

Za klíčové považuje znalecké posudky. Jde o vyjádření patologa, znalce v oboru elektrotechniky, psychologa a další.

Připustil, že vyšetřování částečně zkomplikoval fakt, že ženy zemřely v zahraničí a česká policie neměla přístup například k místu činu.

"U násilné trestné činnosti je místo činu zdrojem prvotních informací. Nedostupnost místa činu v tomto případě celé přípravné řízení ztížila. Přesto se policie vyšetřování zhostila pečlivě a tento nedostatek se podařilo překlenout," míní Legerský.

Případ už má soudkyni

Mluvčí Krajského soudu v Ostravě Dalibor Zecha ČTK řekl, že případ už byl přidělen konkrétní soudkyni.

Nyní se musí seznámit se spisem, který čítá 17 svazků a přibližně 5000 stran. Do tří měsíců od podání obžaloby musí soudkyně provést úkon směřující k ukončení případu.

Tím může být nařízení hlavního líčení či předběžné projednání obžaloby.

Do 30 dnů navíc musí rozhodnout o případném prodloužení pobytu muže ve vazbě.

Pokud soud důvody pro prodloužení vazby přijme, obžalovaný muž by v ní mohl zůstat až do roku 2019.

Teorie o otravě

Žena s dcerou zemřely koncem předloňského července v hotelu v Hurghadě, kde rodina trávila dovolenou.

Média původně spekulovala o tom, že ženy byly otráveny, posléze se objevily informace, že je zabil elektrický proud. Muž vinu od počátku popírá.

Moravskoslezští policisté, kteří ho obvinili z vraždy loni v únoru, dosud příčinu úmrtí nekomentovali. Nebyly ani zveřejněny výsledky pitvy a výsledky testu na detektoru lži, který Petr K. podstoupil.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
Další zprávy