Pochod proti romské ubytovně: policie obvinila 5 lidí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
28. 9. 2013 17:07
Policie zadržela 21 lidí, mezi nimi i několik žen a mladistvých.
Potyčkou mezi policií a radikály skončil páteční meeting Dělnické strany v Ostravě Zábřehu.
Potyčkou mezi policií a radikály skončil páteční meeting Dělnické strany v Ostravě Zábřehu. | Foto: ČTK

Ostrava - Policie obvinila pět z jednadvaceti lidí, které v pátek zadržela při střetech radikálů s těžkooděnci v Ostravě. Vyslechli si obvinění z útoku na úřední osobu, výtržnictví a někteří i z poškozování cizí věci. Dalších 16 lidí zřejmě spáchalo přestupek.

Obvinění jsou postupně propouštěni domů. Nejsou důvody vazby. Dva jsou mladiství ve věku 16 a 17 let. Tři pak ve věku 18 až 22 let. Policisté jim kladou za vinu, že na nasazené kolegy házeli kameny a skleněné láhve. Někteří nesou odpovědnost i za poškozená auta.

Dav se po mítinku extremistické DSSS pokusil dostat k ubytovně, kde žijí především Romové, v čemž jim policie přehrazením cesty bránila. V následných střetech bylo zraněno několik policistů i radikálů.

Střety s policií, které skončily zadržením 21 lidí a zraněním několika policistů a demonstrantů, začaly v pátek večer po mítinku Dělnické strany sociální spravedlnosti. Několik set lidí se pokusilo dostat k ubytovně, kde žijí hlavně Romové. Policie jim v tom zabránila. Z davu začali létat kameny, petardy či skleněné láhve. Nasazení těžkooděnci pak dav déle než hodinu vytlačovali a snažili se ho rozehnat. Pomáhali jim i městští policisté na koních či slzný plyn.

Policie rovněž již vyčíslila škody - radikálové pak poškodily osm služebních vozidel.

Šéf DSSS Tomáš Vandas sice účastníky 'protestu proti rozšiřování ubytoven pro nepřizpůsobivé' vyzval, aby se vyhnuli násilí, ale ještě při oficiální části shromáždění jeden z přítomných řečnickým mikrofonem vyzval k útoku na nedalekou ubytovnu.

Dav se po mítinku dal na pochod

Dav se po ukončení mítinku dal skutečně na pochod. Zastavil se už po několika desítkách metrů nedaleko ubytovny. Jedinci v prvních řadách začali pokřikovat na Romy v oknech i policejní těžkooděnce, kteří jim zastoupili cestu. Pokřikování a divokou gestikulaci vystřídaly detonace dělobuchů a petard a zvuk tříštícího se skla z rozbitých lahví.

Těžkooděncům se pak podařilo hlavní část agresivního davu vytlačit z náměstí dál od problematické ubytovny. Střety ale pokračovaly. Účastníci protestu obíhali v temných uličkách kordony policistů. Ze zálohy pak na ně útočili kameny a skleněnými lahvemi. Na místě zůstaly povalené kontejnery na odpadky, polámané dopravní značky, vytržené koše. Pro zvládnutí situace policisté znovu použili slzný plyn.

Před demonstrací radikálů se konal protest Romů

Přibližně po hodině potyček a drobnějších výpadů se policistům podařilo dav rozptýlit natolik, že se situace začala uklidňovat.

Ještě před demonstrací radikální DSSS se nedaleko náměstí SNP a ubytovny konala protestní akce Romů. Původně avizovali, že chtějí demonstrovat za lepší sousedské vztahy.

Akce ale spíše připomínala předvolební mítink Strany zelených. Transparenty drželi v rukou lidé, kteří jsou v čele moravskoslezské kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny. Zdejší Romové na místě nebyli. Zato přišla řada jejich nespokojených sousedů. Vše skončilo pouze slovními potyčkami.

 

Právě se děje

Další zprávy