Tasemnice se šíří. Nakažení lidé udělali zásadní chybu

ČTK ČTK
10. 4. 2013 13:40
Hygienici nevylučují, že by se počet nakažených mohl dále zvyšovat
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ostrava - Moravskoslezští hygienici dosud evidují sedm pacientů, u nichž bylo laboratorně potvrzeno onemocnění způsobené tasemnicí bezbrannou.

U dalších tří pacientů čekají na výsledky testů.

Nakažení jsou lidé z Opavska, kteří konzumovali syrové hovězí maso. Hygienici nevylučují, že by se počet nakažených mohl dále zvyšovat. Řekla to vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková.

Podle ní je nutné pro laboratorní potvrzení onemocnění, aby součástí vyšetřované stolice byly i články tasemnice. Ty podle hygieniků vypadají podobně jako nudle a mají krémovo-narůžovělou barvu.

"Dá se očekávat, že těch případů přibude. Lidé teď o tom vědí, takže se více sledují," uvedla Martinková.

Připomněla, že za posledních pět let bylo v kraji v průměru registrováno jedno onemocnění ročně. Loni jich například na celou Českou republiku připadalo šest. "To je počet, jaký jsme teď v kraji řešili během jediného týdne," uvedla Martinková.

Hygienici zatím přesně neznají zdroj nákazy. Podle Martinkové stále probíhá šetření ve spolupráci s Krajskou veterinární správou Moravskoslezského kraje.

"Řeší se to dále a jsme obezřetní. Nelze v tuto chvíli určit, zda byl problém v určitém nákupním řetězci. Musíme přesně vědět, kde kdo maso nakupoval," podotkla Martinková, podle níž je obecně konzumace syrového masa velmi riziková.

"Ani u pravé svíčkové, která je cenově daleko dražší, nemáte stoprocentní jistotu," míní Martinková.

Připomněla, že konzumace syrového masa není problematická jen kvůli onemocnění tasemnicí, ale i kvůli salmonelóze či kampylobakterióze a dalším onemocněním. Inkubační doba u tasemnice je poměrně dlouhá, a to od osmi do 14 týdnů.

Čekají na lék ze zahraničí

O pacienty s tasemnicí ambulantně pečují lékaři Slezské nemocnice v Opavě, kteří nyní čekají na zahraniční lék, který tasemnici zcela zahubí. Dostupné léky totiž nejsou stoprocentně účinné.

Primář infekčního oddělení Petr Kümpel řekl, že lék, který se musí speciálně objednávat, zatím nedorazil.

"Preparát není u nás registrovaný. Ten mechanismus není asi úplně správný, protože některé životně důležité léky by opravdu měly být k dispozici v České republice," míní Kümpel.

Podle něj by bylo problém možné vyřešit buďto zlevněním registrace léků, nebo by u vzácnějších preparátů měla být nějaká státní rezerva.

"Nejde jen o tasemnici, kde můžeme počkat jeden dva tři dny nebo týden, protože tam nepředpokládáme, že by v té době došlo k nějaké vážné zdravotní komplikaci. Ale jsou jiné parazitární nákazy, které se mohou dovézt z tropických zemí, a tam bychom potřebovali zasáhnout rychleji a ten preparát prostě chybí," míní Kümpel.

Účinný lék, který se užívá jednorázově, si pacienti budou muset zaplatit. Podle předpokladů by mohl stát okolo 700 korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Görgesová v Lucemburku neobhájila, Muchová si zahraje Elite Trophy

Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková překazila Julii Görgesové obhajobu titulu v Lucemburku. Ve finále porazila druhou nasazenou Němku 6:4, 6:1 a vyhrála turnaj WTA po dvou letech. Dvaadvacetiletá vítězka předloňského Roland Garros získala třetí titul v kariéře.

Nezdar Görgesové znamená, že Karolína Muchová má jistou účast na WTA Elite Trophy v čínské Ču-chaji příští týden. Na takzvaný malý Turnaj mistryň české tenistce pomohlo i odhlášení řady hráček. Muchová začínala sezonu na 145. místě světového žebříčku, po semifinálové účasti v Moskvě se poprvé posune do první třicítky.

Görgesová měla šanci jako první tenistka v této sezoně na druhou úspěšnou obhajobu, ale na rozdíl od lednového turnaje v Aucklandu ve finále neuspěla. První set souboje bývalých hráček Top Ten rozhodl jediný brejk, ve druhém Němka přišla o podání hned třikrát. Ostapenková, která do turnaje vstoupila jako 63. hráčka žebříčku, nečelila ve finále jedinému brejkbolu.

Další zprávy