Tasemnice se dál šíří. Na Opavsku je už devět případů

ČTK ČTK
12. 4. 2013 13:01
V péči lékařů jsou ale i další tři lidé. U nich parazita rozbory zatím nepotvrdily
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ostrava - Moravskoslezští hygienici už evidují devět pacientů, u nichž bylo jednoznačně laboratorně potvrzeno onemocnění způsobené tasemnicí bezbrannou.

V péči lékařů jsou ale i další tři lidé. U nich parazita rozbory zatím nepotvrdily. Řekla to vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková.

Nakažení jsou lidé z pěti lokalit Opavska, kteří konzumovali syrové hovězí maso. Hygienici nevylučují, že by se počet nakažených mohl dále zvyšovat.

Podle hygieničky je nutné pro laboratorní potvrzení onemocnění, aby součástí vyšetřované stolice byly i články tasemnice. Ty podle hygieniků vypadají podobně jako nudle a mají krémovo-narůžovělou barvu.

Za posledních pět let bylo v kraji v průměru registrováno jedno onemocnění ročně. Loni jich například na celou Českou republiku připadalo šest. "To je počet, jaký jsme teď v kraji řešili během jediného týdne," uvedla už dříve Martinková.

O pacienty s tasemnicí ambulantně pečují lékaři Slezské nemocnice v Opavě, kteří nyní čekají na zahraniční lék, který tasemnici zcela zahubí.

"Ještě jej nemáme k dispozici. Spěchat ale nemusíme. Tasemnice je v tělech pacientů několik týdnů. Pár dnů to ještě vydržíme," řekl primář infekčního oddělení Petr Kümpel. Zdravotní stav pacientů není podle něj nijak komplikovaný.

"Celkem jde o 12 lidí. V jednom případě ale tasemnice ještě není úplně potvrzená. S největší pravděpodobností ale bude," řekl primář.

Očekávaný účinný lék, který se užívá jednorázově, si pacienti budou muset zaplatit. Podle předpokladů by mohl stát okolo 700 korun.

Hygienici zatím přesně neznají zdroj nákazy. Podle Martinkové stále probíhá šetření ve spolupráci s Krajskou veterinární správou Moravskoslezského kraje.

 

Právě se děje

Další zprávy