Stavební úřad nařídil demolici pěti domů v Přednádraží

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 5. 2013 8:27
Podle posudku jsou všechny v havarijním stavu a hrozí, že se samovolně zřítí. Nejsou obydlené
Ostravské ghetto Přednádraží.
Ostravské ghetto Přednádraží. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Stavební úřad centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz nařídil vlastníkovi objektů v ghettu Přednádraží Oldřichu Roztočilovi, aby zajistil demolici dalších pěti domů.

Podle posudku jsou všechny v havarijním stavu a hrozí, že se samovolně zřítí. Nejsou obydlené.

Už loni měl majitel zdemolovat dům číslo 19. Dosud tak neučinil, a je s ním proto vedeno správní řízení, řekla mluvčí městského obvodu Jana Pondělíčková.

Majitel o rozhodnutí v úterý ráno ještě nevěděl.

Nové nařízení se vztahuje na objekty číslo 10, 12, 13, 15 a 17. V lokalitě je nyní deset domů, přičemž šest z nich by tak podle obou nařízení úřadu mělo být zdemolováno.

Obydlený zůstává jen objekt číslo osm. Z dalších domů se lidé vystěhovali, stav objektů se dále zhoršuje.

"Mezi závady, které byly zjištěny, patří například to, že v objektech jsou zásadním způsobem poškozené nebo úplně vybourané téměř všechny stropní konstrukce. Vybourány jsou ocelové nosné prvky nad nadpraží oken a dveří, konstrukce konzol balkonů jsou bez opěr, jsou vybourány kusy zdiva, nemají střešní krytinu a bednění krovu, suterény jsou zaplněné sutí a odpadky, v objektech chybí zábradlí na schodišti a podobně," uvedla důvody pro demolici Pondělíčková.

Dodala, že demolice by měla být provedena do 45 dnů od doručení nařízení. Pokud majitel nařízení nesplní, hrozí mu pokuta až půl milionu korun.

Nespadla ani cihla

"Tato informace je pro mě nová. Oficiálně jsem ji ještě neobdržel. Pakliže se zakládá na pravdě, v nejbližších dnech oslovím primátora (Petra Kajnara), jestli by si město nechtělo uložit další finance a domy na Přednádraží koupit," řekl Roztočil, který tak narážel na pondělní rozhodnutí města odkoupit fotbalový areál na Bazalech.

Podotkl, že už loni mu stavební úřad ze stejných důvodů nařídil demolici domu 19. "Dodnes z něj nespadla ani cihla," uvedl Roztočil.

Problémy v lokalitě Přednádraží trvají už dlouho. Média se o ně zajímají od loňského léta. Hlavním spouštěčem problému byla nefunkční kanalizace, u níž není jasné, komu patří.

Kvůli špatnému stavebně-technickému stavu budov a nevhodným hygienickým podmínkám stavební úřad loni v srpnu nařídil vyklizení domů. Většina z původních zhruba 200 obyvatel lokalitu opustila, několik rodin však stále bydlí v jediném obyvatelném domě číslo osm.

Život v Přednádraží. Podívejte se:

Zájem o lokalitu ožil koncem dubna, kdy majitel s lidmi z obydleného domu podepsal nové nájemní smlouvy. Nedokázal se však dohodnout se stavebním úřadem, aby dům přestal katastr vést jako takzvanou jinou stavbu, ale vedl ho jako bytový dům.

Lidé by tak mohli mít nárok na příspěvek na bydlení. Majitel objektů pak lidem oznámil, že se musejí vystěhovat, což většina neučinila. Roztočil se proto obrátil na policii.

Podle informací ČTK policie v lokalitě zasahovat nechce, protože jde o občanskoprávní spor, do něhož nemůže vstupovat. Problémy se zákonem by naopak mohl mít sám Roztočil, který podle dobře informovaného zdroje ČTK uvedl obyvatele, s nimiž podepsal nové nájemní smlouvy, vědomě v omyl.

Soud navíc před několika dny zahájil proti majiteli domů exekuci. Rozhodl tak na návrh Ostravských vodáren a kanalizací, kterým Roztočilova společnost - Domy Přednádraží, s. r. o. - dluží několik set tisíc korun. Není tedy vyloučeno, že objekty skončí v dražbě.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Při nehodě kamionu a dodávky na D8 za Roudnicí nad Labem se zranili čtyři lidé

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu komplikuje nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici nad Labem. V noci se tam střetly nákladní automobil a dodávka s vlekem. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V místě se projíždí jedním jízdním pruhem, tvoří se kolona.

"Nehoda se stala krátce před 02:30, došlo ke zranění čtyř osob. Dálnice byla po nějakou dobu uzavřená, nyní je průjezdná levým jízdním pruhem," uvedl mluvčí. Okolnosti a příčinu nehody policisté prošetřují, dodal.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
Další zprávy