Frýdek-Místek se dočká. Stavba obchvatu začne příští rok, slíbil premiér

ČTK ČTK
17. 9. 2016 14:24
Premiér Bohuslav Sobotka připomněl, že druhou etapu vláda zařadila mezi devět klíčových dopravních staveb, u nichž vyjednala s Evropskou komisí výjimku týkající se EIA.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Mošnov (Novojičínsko) - Stavba obchvatu Frýdku-Místku by měla začít v srpnu 2017.

Na tiskové konferenci v Mošnově na Novojičínsku to v sobotu řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Jednal také o prodloužení Rudné silnice v Ostravě, jež by mělo být dokončeno v příštím roce. Oběma stavbám hrozilo zpoždění, protože u nich Evropská komise (EK) nechtěla uznat hotové posudky vlivu na životní prostředí EIA.

"Jsem rád, že první etapa (obchvatu Frýdku-Místku) se připravuje tak, aby mohla být zahájena v srpnu příštího roku," řekl Sobotka. Připomněl, že druhou etapu vláda zařadila mezi devět klíčových dopravních staveb, u nichž vyjednala s EK výjimku týkající se EIA.

"U druhé etapy obchvatu Frýdku-Místku teď probíhá zrychlená EIA a následně by se mělo připravovat stavební povolení," řekl premiér.

Stavba za čtyři miliardy korun

Stavba celého obchvatu dlouhého asi 8,5 kilometru by měla přijít bez DPH na téměř čtyři miliardy korun. Připravuje se už zhruba 20 let. Stavba má ulevit dopravně přetíženému centru města.

Krajský úřad tento týden rozhodl, že stavba posledního úseku prodloužení Rudné silnice v Ostravě nepodléhá takzvané velké studii EIA. Stavba protahuje důležitou Rudnou silnici až k výpadovce na Opavu a je klíčová pro spojení obou měst.

Po jejím dokončení by se měla zrychlit doprava mezi městy a také by se mělo ulevit přetížené dopravě v ostravské čtvrti Poruba. Sobotka řekl, že cílem vlády je, aby do konce letošního roku byla u této stavby podána žádost o stavební povolení.

"Máme obavu, že můžou nastat obstrukce z řad ekologických organizací nebo také některých vlastníků pozemků a proces se může natáhnout," řekl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD). Doufá, že ministerstva dopravy a životního prostředí nebudou při případných odvoláních dělat obstrukce. Zhruba třísetmetrový úsek, který chybí dostavět, lze podle hejtmana dokončit za několik měsíců, a na silnici by tak mohl začít provoz příští rok.

Třetí dopravní stavba, o které premiér v Moravskoslezském kraji jednal, je úsek silnice I/68 na Frýdecko-Místecku mezi Třanovicemi a třineckou částí Nebory, který navazuje na obchvat Třince. "Cílem vlády je, aby nejpozději na začátku roku 2017 byla stavba zahájena," řekl Sobotka. Nyní se tam dělá zjišťovací řízení, dodal Sobotka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Předseda poslanců TOP Miroslav Kalousek složil poslanecký mandát

Předseda poslanců TOP a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek v úterý složil poslanecký mandát. Učinil tak prohlášením v úvodu sněmovní schůze. Kalousek už dříve oznámil, že v příštích volbách letos v říjnu nebude do dolní komory kandidovat.

Kalousek řekl, že všechny schůze Sněmovny se už budou v souvislosti s brzkým vyhlášením voleb konat v rámci volební kampaně. Pokládá za racionální a taktické, aby v diskusi nadále vystupovali zejména ti poslanci, kteří se budou ucházet o hlasy voličů.

"Moje 22letá dráha aktivního poslance se dovršila právě nyní," řekl Kalousek. Omluvil se těm, kteří se někdy jeho vystoupením cítili osobně dotčeni. "Mějte se moc fajn," řekl nakonec a plénum ho odměnilo potleskem.

Kalouska ve Sněmovně podle pořadí kandidátní listiny nahradí starosta Roztok u Prahy Jan Jakob. Slib by mohl složit zřejmě ve středu, sdělila ČTK. Jakob v únoru na svou dosavadní funkci rezignuje. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy