Pozemkový úřad se odstěhoval z domu trenéra Hadamczika. Za rok ušetřil na nájmu 2,4 milionu

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
2. 3. 2016 7:04
Státní pozemkový úřad v Ostravě několik let sídlil v domě hokejového trenéra Aloise Hadamczika. Za pronájem ročně platil tři miliony korun. Nová ředitelka Svatava Maradová úřad přestěhovala jinam. Za jediný rok ušetřila na pronájmu 2,4 milionu. Někdejší šéf úřadu a Hadamczikův kamarád Radim Zika tvrdí, že podepisovat nevýhodnou smlouvu neměl zapotřebí.
Dům Aloise Hadamczika v Ostravě, bývalé sídlo Státního pozemkového úřadu.
Dům Aloise Hadamczika v Ostravě, bývalé sídlo Státního pozemkového úřadu. | Foto: Vojtěch Blažek

Ostrava - V mém domě mají úředníci ty nejlepší podmínky - a za dobrou cenu, opakoval vždy hokejový trenér Alois Hadamczik, když došlo na jednoduché otázky: Proč sídlí pobočka Státního pozemkového úřadu právě v Hadamczikově domě v Ostravě? A neplatí přemrštěný nájem?

Hadamczikovi stát do předloňska platil zhruba tři miliony korun ročně. Teď se ukazuje, že to skutečně nemusel být výhodný obchod.

Svatava Maradová, nová ředitelka Státního pozemkového úřadu, nechala loni úředníky přestěhovat jinam. A čísla dokládají, že tím úřad výrazně ušetřil: za rok to činí 2,4 milionu.

Podle ředitelky Maradové se tak teď jasně ukazuje, že úřad předtím platil Hadamczikovi zbytečně moc. "Na těch číslech je to jasně vidět," řekla Maradová deníku Aktuálně.cz.

Smlouva s tehdejším reprezentačním koučem se zrodila, když úřadu (tehdy ještě s názvem Pozemkový fond) šéfoval Radim Zika (ODS) - velký hokejový fanoušek a Hadamczikův kamarád.

"Pan Hadamczik nám ten dům nabídl a my si udělali srovnání ve vedlejších lokalitách. A věřte tomu, že kdyby byl vedle barák, který by stál o půlku méně, tak bychom u Hadamczika nebyli. Ani já, ani Hadamczik nemáme zapotřebí podepisovat nějakou nevýhodnou smlouvu," vysvětloval Zika, když na obchodní spojení stát-Hadamczik upozornily v roce 2012 Hospodářské noviny.

Ředitel Zika později sám odešel z funkce, protože mu kvůli dalším kauzám vážně hrozilo odvolání.

Menší prostory stačí

Pozemkový úřad, který hospodaří s miliardovými státními majetky a například vypořádává restituční nároky na půdu zabavenou za komunismu, sídlil v Hadamczikově budově v ostravské Nádražní ulici. Je pravda, že tam měl k dispozici větší prostory než v dnešních dvou budovách v nedaleké Libušině ulici, kam ředitelka Maradová nechala úřad přestěhovat.

Hadamczik dříve argumentoval, že úřadu poskytuje i třicet parkovacích míst a že součástí budovy je klimatizace a nové počítačové sítě. "Cena nájmu je cena obvyklá v místě, kde se dům nachází," tvrdil Hadamczik. A upozorňoval, že předešlý nájemník platil ještě víc než státní úřad.

Podle ředitelky Maradové ale úředníkům menší prostory vyhovují. "Jsou dostačující, a navíc máme perspektivu, že se letos nebo příští rok přestěhujeme prakticky přes ulici do budovy ministerstva zemědělství, kde žádný nájem platit nebudeme," řekla Maradová.

Čtvrt milionu Hadamczikově přítelkyni

Ostravský příběh nebyl jediný, který dohromady spojil pozemkový úřad a trenéra Hadamczika. Hospodářské noviny také zjistily, že Hadamczikova přítelkyně měla za ředitele Ziky na úřadu smlouvu na ekonomické poradenství. Dvaadvacetiletá středoškolačka Lucie Plačková státu vyfakturovala 270 tisíc. Hadamczik tehdy reagoval, že s tím nemá nic společného. Zika trval na tom, že Plačková pro úřad skutečně pracovala.

Zikův pozemkový úřad rovněž v Hadamczikově sportovním komplexu v Kravařích pořádal různé akce. A nadto Hadamczik ještě usiloval o to, aby mu úřad převedl pozemky kolem vesnice Bělá na Opavsku. Jako pole nebyly až tak cenné. Důležité bylo to pod povrchem: ložisko písku odhadem za dvě miliardy.

Když se ale změnilo vedení úřadu, jednání ustala a Hadamczik loni soudní spor o tyto pozemky pravomocně prohrál.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy