Soudce žhářů z Vítkova je mrtev. Byla to sebevražda?

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 7. 2012 7:24
Policie vyhlásila na případ soudce Miloslava Studničky informační embargo
Soud se žháři z Vítkova
Soud se žháři z Vítkova | Foto: Michal Štůsek

Frenštát pod Radhoštěm - Kriminalisté vyšetřují smrt soudce Krajského soudu v Ostravě Miloslava Studničky. V pondělí odpoledne byl nalezen v rodinném domě ve Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku. Informaci o úmrtí soudce potvrdil policejní zdroj i mluvčí krajského soudu Lucie Böhmová.

Zatím není jasné, zda byl soudce zavražděn, nebo spáchal sebevraždu.

Soudce řešil mimo jiné kauzu čtyř žhářů z Vítkova na Opavsku, kteří vhodili zápalné láhve do domu romské rodiny. Čtveřici extremistů soud uložil výjimečné tresty.

Soudce nepřišel do práce, kolegové zalarmovali policii

Soudce byl nalezen v domku ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde podle mluvčí soudu bydlel. Pátrání po soudci iniciovali zaměstnanci soudu, když v pondělí nepřišel do práce. "Poslali jsme tam hlídku Policie ČR, aby prověřili bydliště. Ti pak soudce našli již mrtvého," uvedla Böhmová. Kolegové soudce jsou v šoku, o okolnostech úmrtí však nechtějí spekulovat.

Tělo bylo nalezeno okolo 13:00. Obydlí soudce se nachází ve čtvrti rodinných domů. Místo policie obehnala páskami a uzavřela i příjezdové cesty do ulice. Na místě jsou stále technici, kteří ohledávají místo činu. Dorazil i soudní lékař, který by měl určit přesnou příčinu a dobu úmrtí. Mezi policisty se hovoří i o možnosti, že nemuselo jít o násilnou smrt a že soudce spáchal sebevraždu.

"Vzhledem k některým velmi nestandardním věcem, v jakém prostředí a jakým překvapivým způsobem života žil, tak se policie začíná stále více přiklánět k tomu, že šlo o sebevraždu. Je to velice reálná varianta," řekl Právu zdroj seznámený s vyšetřováním případu.

Podle policejního prezidenta Petra Lessyho nemůže policie zatím vyloučit ani jednu ze dvou variant soudcova úmrtí - tedy násilnou smrt a sebevraždu. "Na místě teprve policisté provádějí ohledání místa činu," řekl.

Žalobkyně: Snad to s případem nesouviselo

Krajská státní zástupkyně Brigita Bilíková, která se Studničkou pracovala na případu vítkovských žhářů, uvedla, že se o soudcově smrti dozvěděla v pondělí odpoledne.

"Je to sotva pár minut, je to hodně čerstvé. Nevím, co k tomu říct. Je mi to strašně líto," uvedla. Nechtěla spekulovat o tom, zda to souvisí s některým ze Studničkových případů nebo konkrétně s kauzou Vítkov. "Věřím a doufám, že to s Vítkovem nesouvisí," řekla.

Stejný pohled na celou věc má i Kumar Vishwanathan, který pomáhal obětem žhářského útoku. "Myslím si, že to nemá žádnou souvislost. Je to strašná zpráva. To rozhodnutí tehdy bylo hodně průlomové. Jedno z klíčových rozhodnutí, které ukázalo, že ve státě funguje soudnictví, které nepodléhá veřejným a politickým tlakům. Potvrdilo, že existuje skupina státních zástupců a soudců, kteří soudí na základě práva, nikoliv na základě tlaků, patřil mezi ně i soudce Studnička," uvedl.

O příčinách smrti nechtěl spekulovat ani prezident soudcovské unie Tomáš Lichovník. "Jsem z toho zděšen, je mi to velmi líto," uvedl Lichovník. Zatím nepředpokládá, že by se soudci kvůli případu začali bát soudit trestní kauzy.

Kauzu Vítkov řešil soudce Studnička v roce 2010. V říjnu soud v čele se Studničkou udělil žhářům tresty od 20 do 22 let.

"Doufám, že snad jde o jinou příčinu této tragické události. Pokud byl zavražděn pro to, jak soudil, byla by to tragédie a znamenalo by to velkou ztrátu pro českou justici," řekl novinářům ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Studnička řešil i další ožehavé případy

Soudce Studnička soudil i některé další případy, jimž média věnovala pozornost. Loni k desetiletému vězení odsoudil dvaatřicetiletého muže obžalovaného ze znásilnění dvou malých dětí v Orlové na Karvinsku.

Letos udělil tresty třem dealerům drog, které poslal do vězení na dva roky, devět a deset let. Zabýval se i případem ženy z Českého Těšína, která podle státního zástupce podvedla více než stovku lidí.

Letos v březnu krajský soud v Ostravě zprostil obžaloby osm bývalých manažerů Českomoravské družstevní spořitelny. Podle státního zástupce měli podíl na nezákonných machinacích vedoucích ke krachu záložny. Údajně připravili finanční ústav o více než 300 milionů korun. Soud ale žalované transakce označil jen za chybná manažerská rozhodnutí. Navíc podle něj nebyla způsobena žádná škoda.

 

Právě se děje

Další zprávy