Soudce žhářů z Vítkova je mrtev. Byla to sebevražda?

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 7. 2012 7:24
Policie vyhlásila na případ soudce Miloslava Studničky informační embargo
Soud se žháři z Vítkova
Soud se žháři z Vítkova | Foto: Michal Štůsek

Frenštát pod Radhoštěm - Kriminalisté vyšetřují smrt soudce Krajského soudu v Ostravě Miloslava Studničky. V pondělí odpoledne byl nalezen v rodinném domě ve Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku. Informaci o úmrtí soudce potvrdil policejní zdroj i mluvčí krajského soudu Lucie Böhmová.

Zatím není jasné, zda byl soudce zavražděn, nebo spáchal sebevraždu.

Soudce řešil mimo jiné kauzu čtyř žhářů z Vítkova na Opavsku, kteří vhodili zápalné láhve do domu romské rodiny. Čtveřici extremistů soud uložil výjimečné tresty.

Soudce nepřišel do práce, kolegové zalarmovali policii

Soudce byl nalezen v domku ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde podle mluvčí soudu bydlel. Pátrání po soudci iniciovali zaměstnanci soudu, když v pondělí nepřišel do práce. "Poslali jsme tam hlídku Policie ČR, aby prověřili bydliště. Ti pak soudce našli již mrtvého," uvedla Böhmová. Kolegové soudce jsou v šoku, o okolnostech úmrtí však nechtějí spekulovat.

Tělo bylo nalezeno okolo 13:00. Obydlí soudce se nachází ve čtvrti rodinných domů. Místo policie obehnala páskami a uzavřela i příjezdové cesty do ulice. Na místě jsou stále technici, kteří ohledávají místo činu. Dorazil i soudní lékař, který by měl určit přesnou příčinu a dobu úmrtí. Mezi policisty se hovoří i o možnosti, že nemuselo jít o násilnou smrt a že soudce spáchal sebevraždu.

"Vzhledem k některým velmi nestandardním věcem, v jakém prostředí a jakým překvapivým způsobem života žil, tak se policie začíná stále více přiklánět k tomu, že šlo o sebevraždu. Je to velice reálná varianta," řekl Právu zdroj seznámený s vyšetřováním případu.

Podle policejního prezidenta Petra Lessyho nemůže policie zatím vyloučit ani jednu ze dvou variant soudcova úmrtí - tedy násilnou smrt a sebevraždu. "Na místě teprve policisté provádějí ohledání místa činu," řekl.

Žalobkyně: Snad to s případem nesouviselo

Krajská státní zástupkyně Brigita Bilíková, která se Studničkou pracovala na případu vítkovských žhářů, uvedla, že se o soudcově smrti dozvěděla v pondělí odpoledne.

"Je to sotva pár minut, je to hodně čerstvé. Nevím, co k tomu říct. Je mi to strašně líto," uvedla. Nechtěla spekulovat o tom, zda to souvisí s některým ze Studničkových případů nebo konkrétně s kauzou Vítkov. "Věřím a doufám, že to s Vítkovem nesouvisí," řekla.

Stejný pohled na celou věc má i Kumar Vishwanathan, který pomáhal obětem žhářského útoku. "Myslím si, že to nemá žádnou souvislost. Je to strašná zpráva. To rozhodnutí tehdy bylo hodně průlomové. Jedno z klíčových rozhodnutí, které ukázalo, že ve státě funguje soudnictví, které nepodléhá veřejným a politickým tlakům. Potvrdilo, že existuje skupina státních zástupců a soudců, kteří soudí na základě práva, nikoliv na základě tlaků, patřil mezi ně i soudce Studnička," uvedl.

O příčinách smrti nechtěl spekulovat ani prezident soudcovské unie Tomáš Lichovník. "Jsem z toho zděšen, je mi to velmi líto," uvedl Lichovník. Zatím nepředpokládá, že by se soudci kvůli případu začali bát soudit trestní kauzy.

Kauzu Vítkov řešil soudce Studnička v roce 2010. V říjnu soud v čele se Studničkou udělil žhářům tresty od 20 do 22 let.

"Doufám, že snad jde o jinou příčinu této tragické události. Pokud byl zavražděn pro to, jak soudil, byla by to tragédie a znamenalo by to velkou ztrátu pro českou justici," řekl novinářům ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Studnička řešil i další ožehavé případy

Soudce Studnička soudil i některé další případy, jimž média věnovala pozornost. Loni k desetiletému vězení odsoudil dvaatřicetiletého muže obžalovaného ze znásilnění dvou malých dětí v Orlové na Karvinsku.

Letos udělil tresty třem dealerům drog, které poslal do vězení na dva roky, devět a deset let. Zabýval se i případem ženy z Českého Těšína, která podle státního zástupce podvedla více než stovku lidí.

Letos v březnu krajský soud v Ostravě zprostil obžaloby osm bývalých manažerů Českomoravské družstevní spořitelny. Podle státního zástupce měli podíl na nezákonných machinacích vedoucích ke krachu záložny. Údajně připravili finanční ústav o více než 300 milionů korun. Soud ale žalované transakce označil jen za chybná manažerská rozhodnutí. Navíc podle něj nebyla způsobena žádná škoda.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy