Soudce žhářů z Vítkova je mrtev. Byla to sebevražda?

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 7. 2012 7:24
Policie vyhlásila na případ soudce Miloslava Studničky informační embargo
Soud se žháři z Vítkova
Soud se žháři z Vítkova | Foto: Michal Štůsek

Frenštát pod Radhoštěm - Kriminalisté vyšetřují smrt soudce Krajského soudu v Ostravě Miloslava Studničky. V pondělí odpoledne byl nalezen v rodinném domě ve Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku. Informaci o úmrtí soudce potvrdil policejní zdroj i mluvčí krajského soudu Lucie Böhmová.

Zatím není jasné, zda byl soudce zavražděn, nebo spáchal sebevraždu.

Soudce řešil mimo jiné kauzu čtyř žhářů z Vítkova na Opavsku, kteří vhodili zápalné láhve do domu romské rodiny. Čtveřici extremistů soud uložil výjimečné tresty.

Soudce nepřišel do práce, kolegové zalarmovali policii

Soudce byl nalezen v domku ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde podle mluvčí soudu bydlel. Pátrání po soudci iniciovali zaměstnanci soudu, když v pondělí nepřišel do práce. "Poslali jsme tam hlídku Policie ČR, aby prověřili bydliště. Ti pak soudce našli již mrtvého," uvedla Böhmová. Kolegové soudce jsou v šoku, o okolnostech úmrtí však nechtějí spekulovat.

Tělo bylo nalezeno okolo 13:00. Obydlí soudce se nachází ve čtvrti rodinných domů. Místo policie obehnala páskami a uzavřela i příjezdové cesty do ulice. Na místě jsou stále technici, kteří ohledávají místo činu. Dorazil i soudní lékař, který by měl určit přesnou příčinu a dobu úmrtí. Mezi policisty se hovoří i o možnosti, že nemuselo jít o násilnou smrt a že soudce spáchal sebevraždu.

"Vzhledem k některým velmi nestandardním věcem, v jakém prostředí a jakým překvapivým způsobem života žil, tak se policie začíná stále více přiklánět k tomu, že šlo o sebevraždu. Je to velice reálná varianta," řekl Právu zdroj seznámený s vyšetřováním případu.

Podle policejního prezidenta Petra Lessyho nemůže policie zatím vyloučit ani jednu ze dvou variant soudcova úmrtí - tedy násilnou smrt a sebevraždu. "Na místě teprve policisté provádějí ohledání místa činu," řekl.

Žalobkyně: Snad to s případem nesouviselo

Krajská státní zástupkyně Brigita Bilíková, která se Studničkou pracovala na případu vítkovských žhářů, uvedla, že se o soudcově smrti dozvěděla v pondělí odpoledne.

"Je to sotva pár minut, je to hodně čerstvé. Nevím, co k tomu říct. Je mi to strašně líto," uvedla. Nechtěla spekulovat o tom, zda to souvisí s některým ze Studničkových případů nebo konkrétně s kauzou Vítkov. "Věřím a doufám, že to s Vítkovem nesouvisí," řekla.

Stejný pohled na celou věc má i Kumar Vishwanathan, který pomáhal obětem žhářského útoku. "Myslím si, že to nemá žádnou souvislost. Je to strašná zpráva. To rozhodnutí tehdy bylo hodně průlomové. Jedno z klíčových rozhodnutí, které ukázalo, že ve státě funguje soudnictví, které nepodléhá veřejným a politickým tlakům. Potvrdilo, že existuje skupina státních zástupců a soudců, kteří soudí na základě práva, nikoliv na základě tlaků, patřil mezi ně i soudce Studnička," uvedl.

O příčinách smrti nechtěl spekulovat ani prezident soudcovské unie Tomáš Lichovník. "Jsem z toho zděšen, je mi to velmi líto," uvedl Lichovník. Zatím nepředpokládá, že by se soudci kvůli případu začali bát soudit trestní kauzy.

Kauzu Vítkov řešil soudce Studnička v roce 2010. V říjnu soud v čele se Studničkou udělil žhářům tresty od 20 do 22 let.

"Doufám, že snad jde o jinou příčinu této tragické události. Pokud byl zavražděn pro to, jak soudil, byla by to tragédie a znamenalo by to velkou ztrátu pro českou justici," řekl novinářům ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Studnička řešil i další ožehavé případy

Soudce Studnička soudil i některé další případy, jimž média věnovala pozornost. Loni k desetiletému vězení odsoudil dvaatřicetiletého muže obžalovaného ze znásilnění dvou malých dětí v Orlové na Karvinsku.

Letos udělil tresty třem dealerům drog, které poslal do vězení na dva roky, devět a deset let. Zabýval se i případem ženy z Českého Těšína, která podle státního zástupce podvedla více než stovku lidí.

Letos v březnu krajský soud v Ostravě zprostil obžaloby osm bývalých manažerů Českomoravské družstevní spořitelny. Podle státního zástupce měli podíl na nezákonných machinacích vedoucích ke krachu záložny. Údajně připravili finanční ústav o více než 300 milionů korun. Soud ale žalované transakce označil jen za chybná manažerská rozhodnutí. Navíc podle něj nebyla způsobena žádná škoda.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy